Na deptaku i Starym Mieście pojawiły się pierwsze ogródki gastronomiczne

IMG 20190419 091417 resized 20190421 081338582
Ogródki gastronomiczne na deptaku | fot. Dominik Wąsik

Połowa kwietnia i wiosna w pełni oznaczają rozpoczęcie sezonu na ogródki gastronomiczne. Ładna pogoda zachęca do spędzenia czasu na powietrzu przy dobrej kawie czy jedzeniu.

Ogródki gastronomiczne na stałe wpisały się w krajobraz Lublina. Choć większość kojarzy je przede wszystkim ze Starym Miastem i deptakiem, to spotkać je można w całym mieście. Chętnie korzystają z nich zarówno mieszkańcy, jak i turyści. To okazja do tego, by na świeżym powietrzu i przy słonecznych promieniach wypić kawę, zjeść obiad czy miło spędzić czas.

Co ważne, w trosce o estetykę miasta wprowadzono odpowiednie regulacje przy wydawaniu pozwoleń na ustawienie takiego ogródka na deptaku. Każdy musi zostać zaprojektowany zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez Urząd Miasta Lublin w Lubelskiej Księdze Standardów. Znajdują się w niej m.in. wytyczne dotyczące mebli znajdujących się w ogródkach kawiarnianych, wyglądu wygrodzeń, parasoli lub markiz, podestów, oświetlenia czy roślinności.

Każdy przechodzień, zwłaszcza ten przyjezdny, zwiedzając miasto i podziwiając tutejszą architekturę, przygląda się także fasadom lokali użytkowych i mieszkań. Ich wygląd, razem z pozostałymi wrażeniami odniesionymi podczas pobytu, wpływa na końcowy obraz miasta. Dlatego tak ważne jest stworzenie spójnego wizerunku pierzei ulic, aby malowały się one w pamięci oglądającego, jako piękna i unikatowa kompozycja warta ponownego zobaczenia” – wyjaśnia Marek Poznański, menadżer śródmieścia.

Postawienie ogródka kawiarnianego i restauracyjnego na terenie Starego Miasta kosztuje 0.70 zł m2/dzień za powierzchnię zajętego terenu oraz 1,50 zł m2/dzień za powierzchnię reklamową umieszczoną na parasolach i płotkach. Od momenty, gdy odcinek ul. Krakowskie Przedmieście między skrzyżowaniem z ul. 3 Maja a pl. Łokietka (deptak) został pozbawiony statusu drogi publicznej, koszty działania ogródka kawiarnianego wynosi 1 zł netto za metr kwadratowy dziennie.

O Lubelskiej Księdze Standardów przeczytasz więcej w tym materiale – Lublin drugim miastem w Polsce z Księgą Standardów. Na deptaku ma być ładniej

W 2018 roku Zarząd Dróg i Mostów wydał 52 decyzji dla ogródków kawiarnianych na deptaku i terenie Starego Miasta. Z tego tytułu do kasy miasta wpłynęło 245 tys. zł.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.