Wybór baterii umywalkowej nie jest łatwym zadaniem. Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jej design, ale również funkcjonalność, zależną m.in. od sposobu montażu czy wysokości. Dlatego przed zakupem warto zapoznać się z 5 wskazówkami, które ułatwią podjęcie trafnej decyzji.
1. Nablatowa, podtynkowa, umywalkowa – sposób montażu baterii
Bateria umywalkowa musi być dopasowana do ceramiki łazienkowej i nie chodzi tutaj wyłącznie o design. Pierwszą decyzją, jaką należy podjąć, jest sposób montażu armatury, ponieważ od tego zależy wybór konkretnego modelu. Najpopularniejsze są baterie:
- montowane na umywalce;
- nablatowe;
- podtynkowe (ścienne);
Jeszcze do niedawna baterie montowane na umywalce były najpopularniejsze. Dziś trochę się to zmieniło, choć zainteresowanie nimi nadal jest całkiem spore. Taką armaturę montuje się bardzo łatwo, chociaż nie pasuje ona do każdej misy (musi się w niej znajdować specjalny otwór). W praktyce baterie tego typu są kompatybilne z większością umywalek meblowych oraz wiszących.
Za nowocześniejsze oraz bardziej stylowe uchodzą baterie nablatowe. Są wyższe, przez co sprawiają wrażenie smukłych. Nawet w wersji retro wyglądają minimalistycznie, subtelnie. Można je zamontować za misą umywalki lub – jeśli szafka jest płytka – z boku. W obu wypadkach bateria będzie prezentowała się równie dobrze. Może jednak nie sprawdzić się w przypadku głębokich umywalek (liczba tak wysokich modeli jest ograniczona). Poza tym, aby zainstalować baterię nablatową, trzeba wywiercić dziurę w blacie szafki.
W małych łazienkach doskonałym rozwiązaniem jest bateria ścienna (podtynkowa). Nie zajmuje miejsca, a ponadto wygląda nowocześnie i elegancko. Będzie odpowiednia m.in. do wnętrz w stylu industrialnym lub modernistycznym, ale nie tylko. Jej wadą jest natomiast skomplikowany montaż – trzeba go przeprowadzić jeszcze przed położeniem kafelków.

2. Rozmiar i długość wylewki
Jednym z czynników, które mają bardzo duży wpływ na wygodę użytkowania baterii, jest wysokość wylewki. Zbyt niska utrudni mycie rąk (oraz włosów), z kolei za wysoka sprawi, że woda będzie się rozpryskiwała.
Decydując się na baterię montowaną na umywalce, warto zadbać o to, aby wysokość kranu wynosiła od 12 do 15 cm. Na tej wysokości (licząc od górnej krawędzi misy) można również zamontować armaturę podtynkową. Najtrudniej jest w przypadku modeli nablatowych. W ich przypadku trzeba najpierw wybrać konkretną misę, a potem dopasować do jej wysokości baterię (powinna wystawać ok. 12 cm ponad górną krawędź).
Ponadto istotna jest długość samej wylewki – strumień wody powinien sięgać mniej więcej do połowy szerokości umywalki. Zbyt krótka bateria utrudni nawet tak podstawowe czynności jak mycie rąk.
3. Rodzaj wylewki – stała czy ruchoma?
Wylewka może być stała lub ruchoma. W łazienkach najczęściej stosuje się to pierwsze rozwiązanie, ponieważ jest wystarczająco uniwersalne oraz funkcjonalne. O ruchomej wylewce, którą można przesuwać w każdą stronę, warto pomyśleć wtedy, gdy umywalka jest nieduża i trudno do niej włożyć miskę lub wiaderko. Wylewkę tego typu docenią też kobiety, które myją włosy nie tylko pod prysznicem, ale także nad umywalką.
4. Jedno- lub dwuuchwytowe baterie, czyli sposób obsługi kranu
Baterie umywalkowe mogą być jedno- lub dwuuchwytowe. Obecnie najwięcej osób wybiera modele z jednym uchwytem, które mają wspólny mieszacz ciepłej i zimnej wody. Jej temperaturę reguluje się za pomocą przesuwanej dźwigni.
To rozwiązanie równie nowoczesne, co praktyczne. Taka bateria wygląda minimalistycznie i sprawdza się w różnych aranżacjach. Jest wygodna w obsłudze, bo można łatwo i szybko odkręcić wodę jedną ręką. Na początku ustawienie optymalnej temperatury może być nieco nieintuicyjne, ale nikt nie powinien mieć z tym kłopotu.

Coraz rzadziej stosuje się za to dwuuchwytowe baterie. Wymagają odkręcenia dwóch uchwytów jednocześnie. Trzeba nimi kręcić aż do uzyskania satysfakcjonującej temperatury. To sprzyja marnowaniu wody. W jakich wypadkach taka armatura może się sprawdzić? Np. wówczas, gdy łazienka jest utrzymana w stylu retro lub glamour. Bateria z dekoracyjnymi kurkami to podstawowy element takiego wystroju.
5. Kształt, materiał i wykończenie
Większość baterii wykonuje się z mosiądzu, który cechuje się wysoką trwałością i funkcjonalnością. Jest odporny na korozję, a także antybakteryjny – na jego powierzchni nie rozwijają się m.in. grzyby. Armatura powinna być wyposażona w ceramiczną głowicę, ponieważ to bezawaryjny element.
W wielu łazienkach montuje się krany pokryte chromem. Są gładkie, dzięki czemu można je łatwo wyczyścić. Innym rozwiązaniem jest matowa powłoka ze szczotkowanego niklu. Takie baterie pasują do łazienek urządzonych w stylu vintage oraz industrialnym. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się też czarne baterie, choć trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że widać na nich wszelkie zacieki.

Jeśli chodzi o formę, najbardziej uniwersalne są proste, minimalistyczne baterie umywalkowe. Pasują do każdej aranżacji i mis o różnych kształtach. Ciekawostką są baterie w stylu loftowym, które zamiast klasycznego uchwytu mają pokrętło wyglądające jak zawór. W przypadku łazienek urządzonych w stylu retro lub glamour dobrym wyborem będą baterie z dwoma ozdobnymi uchwytami.
Jak wybrać baterię umywalkową?
Sposób montażu, design, funkcjonalność – na to wszystko trzeba zwrócić uwagę, wybierając baterię umywalkową. Liczą się jej rozmiar, sposób wykończenia oraz kształt. Bateria powinna być idealnie dopasowana nie tylko do umywalki, ale też potrzeb i gustu domowników.
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię