Na co zwrócić uwagę przy wyborze choinki? Radzi doświadczony sprzedawca choinek

DSC 0020 1
Choinki na Targu Pod Zamkiem

Kupujesz choinkę? Nie chcesz mieć w domu sztucznego drzewka, więc zamierzasz kupić żywe drzewko? Zobacz, jak podjąć dobrą decyzję i która choinka będzie najlepsza.

Sezon choinkowy właściwie można już uznać za otwarty. Część osób kupuje cięte choinki, inni wybierają te w doniczce. Nie brak amatorów świerków, ale w niektórych domach staną też jodły kaukaskie albo sosny.

Niestety nie każde drzewko przetrwa święta. Niektóre choinki zaczną się „sypać” jeszcze przed pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki. Dlaczego się tak dzieje? O opinie zapytaliśmy sprzedawcę choinek z Targu pod Zamkiem – największego targowiska w Lublinie.

– Jeśli drzewko szybko traci igły, to znaczy, że po prostu nie jest świeże i na tym etapie już niewiele można z nim zrobić. Jedyny ratunek to po prostu powieszenie większej liczby ozdób – mówi nam jeden ze sprzedawców, którego o nieświeżość choinek z pewnością nie można posądzić. Jego choinki są wybujałe, a zapach żywicy czuć na odległość.

Jak rozpoznać świeżą choinkę?

Świeżą choinkę najłatwiej rozpoznać po wspomnianej wyżej żywicy. Z jednej strony żywica jest bardzo problematyczna, bo mocno brudzi, ale z drugiej strony im jest jej więcej, tym drzewko jest świeższe. Choinka intensywnie wydzielająca żywicę była ścięta później, niż drzewko, które właściwie w ogóle nie wydziela już żywicy.

Warto zwrócić też uwagę na „jędrność” drzewka. Czy jego gałązki są sprężyste, czy zwisają. Czy nie opadają po dotknięciu i jakiego są koloru. Te cechy pozwalają ocenić drzewko oczywiście tylko w części przypadku, bo każda odmiana choinki ma nieco inny pokrój i odcień igieł, ale nawet niewprawne oko zauważy, czy choinka wygląda jak świeżo ścięta, czy też jest już lekko „zmęczona”. Zwróć też uwagę na pień – jeśli jest przebarwiony, nie kupuj tej choinki, bo po prostu nie jest świeża.

Gdzie kupić choinkę w Lublinie?

Choinki najczęściej kupujemy na targowiskach i w marketach budowlanych albo na stoiskach obok hipermarketów. W tym drugim przypadku drzewka mogą być tańsze, ale jest tak nie bez powodu.

Choinki sprzedawane na masową skalę (przy czym określenie masowa oznacza w tym przypadku tysiące lub nawet setki tysięcy egzemplarzy), zwykle pochodzą z plantacji, w których rośliny były hodowane niczym kurczaki na fermach.

Takie drzewka nie są w pełni naturalne – mają wyglądać dobrze tylko w momencie sprzedaży, a co stanie z nimi później – to już sprzedawcę nie obchodzi.

Dlatego właśnie lepszym rozwiązaniem jest zakup choinki w Centrum handlu choinkami na Targu pod Zamkiem, gdzie codziennie w sprzedaży są świeże, pachnące i gęste drzewka – jakże inne od tych oferowanych w marketach.

Choinka kupiona na Targu pod Zamkiem ma się tak do choinki marketowej, jak karp z naturalnej hodowli ma się do karpia sprzedawanego w markecie. Przepaść jakościowa jest po prostu ogromna.

Różnica między choinką z lasu a tą z plantacji polega nie tylko na trwałości, ale też na gęstości i zapachu. Nie oznacza to jednak, że ta lepsza choinka będzie droższa, bo na Targu pod Zamkiem kupisz choinki od najmniejszych rozmiarów idealnych na biurko firmowe po ogromne, które najczęściej są stawione w kościołach. Cenowa rozpiętość wynosi od 20 do 200 złotych.

Jaki gatunek drzewka wybrać?

Jeśli już wiesz, gdzie kupić choinkę i jak rozpoznać, czy drzewko jest świeże, nadszedł czas na wybór konkretnego gatunku. Do wyboru masz 3 najpopularniejsze typy drzewek.

+ Zwykły świerk nie cechuje się zbytnią żywotnością, ale za to bardzo intensywnie pachnie, więc warto go wybrać wtedy, kiedy zależy Ci na zbudowaniu odpowiedniego klimatu i długim utrzymaniu zapachu lasu.

+ Świerk srebrzysty jest trwalszy od tradycyjnego, ale mniej trwały od jodły. Jego niewątpliwą zaletą jest piękny pokój i kolor przypominający osad ze szronu.

+ Jodła kaukaska jest w stanie wytrzymać nawet do 2 miesięcy, o ile oczywiście zapewnisz jej odpowiednie warunki. Jodłę wybierz wtedy, gdy chcesz się cieszyć drzewkiem jak najdłużej.

Dodatkowo do wyboru masz drzewka cięte i doniczkowe. Jeśli masz działkę, na której można później posadzić drzewko, najlepiej wybrać to w doniczce, przy czym taką choinkę trzeba co kilka dni podlewać.

Pamiętaj, że jeśli chcesz kupić piękne drzewko, to najlepiej wybrać się na Targ pod Zamkiem przy alei Unii Lubelskiej. Tutaj sprzedawcy oferują dodatkowo usługi transportu choinki do Twojego mieszkania.

Kupując choinkę na Targu pod Zamkiem możesz od razu zakupić na miejscu świąteczne prezenty u handlowców sprzedających na targowisku. Targ pod Zamkiem jest czynny 7 dni w tygodniu (również we wszystkie niedziele).

Szczegóły oferty sprzedaży choinek oraz innych produktów dostępnych na targu znajdziesz na stronie targpodzamkiem.pl oraz na profilu Facebook Targ pod Zamkiem.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.