MPK Lublin wyposaży wszystkie autobusy w panele słoneczne. To oszczędność paliwa

mpk lublin panele fotowoltaiczne
Autobus przegubowy MPK Lublin z panelami fotowoltaicznymi | fot. Dominik Wąsik

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie planuje wyposażyć wszystkie swoje autobusy w panele fotowoltaiczne. Ma to zmniejszyć zużycie paliwa w pojazdach.

 

MPK Lublin jest w posiadaniu 223 autobusów, z czego już 108 jest wyposażonych w panele słoneczne (74 szt. 12-metrowych i 34 szt. przegubowych). Docelowo przewoźnik chce wyposażyć wszystkie pojazdy w panele.

 

Pierwsze panele zostały zamontowane w listopadzie 2013 roku. To efekt projektu realizowanego wspólnie przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie i Politechniką Lubelską.

 

– W punkcie wyjścia zakładaliśmy, że projekt przyczyni się do zmniejszenia obciążenia alternatorów w autobusach prowadząc do zmniejszenia zarówno zużycia paliwa jak i zagrożeń ekologicznych. Tak też się stało, dlatego zdecydowaliśmy się na wyposażanie w panele fotowoltaiczne innych autobusów – tłumaczy Weronika Opasiak, rzecznik MPK Lublin.

 

Projekt został wówczas dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i trwał 2 lata.

 

– Badania jasno wskazują, że panele pozwalają na konkretne oszczędności. Przede wszystkim zmniejszają zużycia paliwa, nawet do 5 proc. W ciągu roku poprzez zmniejszenia obciążenia alternatorów oraz zmniejszają koszty eksploatacji pojazdów i wpływają na zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery – wyjaśnia Opasiak.

 

Szacowana roczna oszczędność w złotówkach na jeden pojazd to ok. 5500 zł. Szacowana roczna oszczędność w litrach ON to ok. 1500 l na jeden pojazd.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.