MPK dalej korzysta z rezerwowego dostawcy prądu. Poprzednie przetargi zakończyły się fiaskiem

Trolejbus na linii 158
Trolejbus na linii 158 | fot. Dominik Wąsik

Nie ma chętnych, by dostarczać energię elektryczną na potrzeby Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie. Miejski przewoźnik od lipca korzysta z rezerwowego dostawcy prądu. Spółka nie poddaje się i w najbliższym czasie ogłosi kolejne postępowanie.

Niepewna sytuacja na rynku energetycznym

Kłopoty z dostawcą prądu zaczęły się w czerwcu. W pierwszym przetargu ogłoszonym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne wpłynęły trzy oferty, lecz ze względu na niepewną sytuacją na rynku energetycznym żadna z firm nie zdecydowała się podpisać umowy z MPK. W drugim przetargu okazało się, że na postępowanie nie odpowiedziała żadna firma.

Od lipca MPK korzysta z dostawcy rezerwowego, którym jest spółka PGE Obrót. Do końca listopada miejski przewoźnik płacił za prąd w godzinach szczytu przedpołudniowego 1872 zł/MWh (przed końcem umowy z poprzednim dostawcą 330,6 zł/MWh), szczytu popołudniowego 1992 zł/MWh (wcześniej 389,6 zł/MWh) i w pozostałych godzinach doby 1609 zł/MWh (256,6 zł/MWh).

W grudniu rząd zamroził ceny prądu. Do końca 2023 roku maksymalna cena prądu dla podmiotów wrażliwych oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw ma wynosić 785 złotych za megawatogodzinę (MWh). Do takich podmiotów zalicza się MPK Lublin. Spadek cen energii spowodował, że MPK zrezygnowało z zastępowania trolejbusów przez autobusy spalinowe.

Dowiedzieliśmy się, że w najbliższym czasie miejski przewoźnik planuje ponowne postępowanie na zakup energii elektrycznej na potrzeby spółki.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.