Można zjeść lub napić się na świeżym powietrzu. Na deptaku i Starym Mieście pojawiły się pierwsze ogródki

Ogródek kawiarni Święty Spokój na Starym Mieście
Ogródek kawiarni Święty Spokój na Starym Mieście | fot. Dominik Wąsik

W ostatnich dniach pogoda znacznie się poprawiła, dlatego restauratorzy już pracują nad otwarciem ogródków gastronomicznych. Na deptaku i Starym Mieście w Lublinie można już wypić kawę i zjeść posiłek na zewnątrz.

Ogródek gastronomiczny to szansa na zwiększenie powierzchni lokalu i lepszą sprzedaż. Taki ogródek może być atutem restauracji, wyróżnić ją na tle innych lokali i przyciągnąć dodatkowych klientów. W letnie miesiące większość lokali gastronomicznych takie ogródki posiada i cieszą się one ogromną popularnością. Zwłaszcza oblegane są te, zlokalizowane w atrakcyjnym otoczeniu np. wzdłuż deptaku, wokół Trybunału Koronnego czy przy Placu po Farze na Starym Mieście.

Są już pierwsze ogródki gastronomiczne w Lublinie

Deptak i Stare Miasto po sezonie zimowym zaczyna tętnić życiem. Działalność rozpoczęły już pierwsze ogródki gastronomiczne. Tylko czekać, jak w następstwie za nimi pójdą kolejni restauratorzy. Dodajmy, że ogródki gastronomiczne w centrum Lublina to nieodłączny element letniego krajobrazu miasta. Wielu mieszkańców i turystów chętnie właśnie tu zamawia jedzenie.

Teren pod ogródki gastronomiczne, które uzupełniają ofertę lokali znajdujących się wzdłuż deptaka na Krakowskim Przedmieściu, udostępniany jest na podstawie umowy dzierżawy, przy czym grunt pod ogródek wydawany jest na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego. Należy pamiętać, że ogródek jest związany z nieruchomością, w której prowadzona jest działalność i może być zlokalizowany wyłącznie w bezpośrednim sąsiedztwie lokalu, którego jest „przedłużeniem”.

Aktualnie zawarto 18 umów dzierżawy pod ogródki gastronomiczne, w tym na wniosek dzierżawców sporządzano 8 protokołów zdawczo-odbiorczych wydania gruntu pod ogródek. Rozpatrywanych jest 7 wniosków o zawarcie kolejnych umów dzierżawy – mówi Joanna Stryczewska z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Stawka czynszu dzierżawnego na deptaku została ustalona na poziomie 92 gr netto dziennie za 1 m kw. ogródka. Z kolei aktualna stawka za zajęcie pasa drogowego pod ogródki gastronomiczne na Starym Mieście oraz w innych, dopuszczonych pod tę formę działalności, lokalizacjach wynosi 81 gr netto za metr kwadratowy za dzień.

Do tej pory Zarząd Dróg i Mostów otrzymał 21 wniosków na zajęcie pasa drogowego w związku z organizacją ogródków letnich, z czego rozpatrzonych pozytywnie zostało 11. Pozostałe albo wymagają uzupełnienia, albo termin zajęcia pasa drogowego jest jeszcze odległy – informuje Joanna Stryczewska.

Montaż pierwszych ogródków

Ogródki gastronomiczne kawiarni Cofix i cukierni Chmielewski na deptaku
Ogródki gastronomiczne kawiarni Cofix i cukierni Chmielewski na deptaku | fot. Dominik Wąsik
Ogródek gastronomiczny lodziarni Bosko na deptaku
Ogródek gastronomiczny lodziarni Bosko na deptaku | fot. Dominik Wąsik
Ogródek gastronomiczny lodziarni Carmelito na deptaku
Ogródek gastronomiczny lodziarni Carmelito na deptaku | fot. Dominik Wąsik
Ogródek gastronomiczny restauracji Sielsko Anielsko na Starym Mieście
Ogródek gastronomiczny restauracji Sielsko Anielsko na Starym Mieście | fot. Dominik Wąsik

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.