Mężczyźni w listopadzie zapuszczają wąsy w ważnym celu. Czym jest akcja Movember?

Akcja Movember wąsy

Przyszedł listopad, a wraz z nim… czas na wąsy. I to nie o modę tutaj chodzi, a że oto dotarła do nas akcja Movember. Na czym polega i jaki jest jej cel?

 

Na całym świecie, w listopadzie, mężczyźni zapuszczają wąsy. Zastanawiacie się dlaczego? Zacznijmy od wyjaśnienia kluczowego słowa Movember. Co ono tak w ogóle znaczy?

 

To zbitka dwóch słów: MOustache – wąsy i noVEMBER – listopad. Ta nazwa powstała, by przypominać mężczyznom – którzy zbyt rzadko myślą o swoim zdrowiu i nie dbają o nie w sposób właściwy – o raku prostaty i jąder, a w szczególności o profilaktycznych badaniach pozwalających wykrywać „męskiego zabójcę”. Dla wielu panów problemy te nadal pozostają tematem tabu.

 

Symbolem kampanii są właśnie wąsy, które mężczyźni zapuszczają przez cały listopad. Pomysłodawcy wyszli z założenia, że wąsy, które nie są współcześnie zbyt częstym elementem wizerunku, przyciągają uwagę otoczenia. Wąsy mają prowokować do dyskusji na temat zdrowia mężczyzn.

 

Wcześnie wykryty nowotwór jąder jest w 99% procentach uleczalny, jednak z racji, że jest to temat, o którym niechętnie się rozmawia, nowotwory nadal są najczęstszą przyczyną śmierci mężczyzn w Polsce. Najważniejsze jest samobadanie i regularne kontrole u lekarza, a tego panowie zwykle nie robią. Mężczyźni przed czterdziestką powinni regularnie badać się samemu, zaś ci po 45 roku życia – przynajmniej raz w roku sprawdzać poziom PSA – informują specjaliści.

 

Darmowe badanie w Lublinie

Już po raz drugi w Tarasach Zamkowych odbędzie się lubelska odsłona światowej kampanii Movember, mającej na celu walkę z rakiem jąder u mężczyzn. Przez całą niedzielę, 12 listopada, panowie będą mieli możliwość bezpłatnego przebadania się oraz spotkania z edukatorami.

 

– Trwające około 5 minut badanie USG pozwala zdiagnozować stan jąder i potwierdzić, że dana osoba nie ma nowotworu. Rak jąder przytrafić się może każdemu mężczyźnie. Musimy przy tym pamiętać, że jest to jeden z najszybciej rozwijających się i najbardziej agresywnych nowotworów – mówi Jakub Kajdaniuk z Fundacji Kapitan Światełko, organizator akcji.

 

Akcja odbędzie się 12 listopada, w godz. 9.30 – 14.00 oraz 15.00 – 20.00, na placu eventowym, na poziomie 0 centrum handlowego.

fot. organizator

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.