MOSiR na koncercie The Cranberries stracił niemal milion złotych. Gdzie jeszcze utopiono pieniądze?

Koncert zespołu The Cranberries na Arenie Lublin w 2016 roku
Koncert zespołu The Cranberries na Arenie Lublin w 2016 roku | fot. Miasto Lublin

MOSiR na koncercie zespołu The Cranberries stracił niemal milion złotych. Kolejne setki tysięcy miejska spółka straciła na koncercie La Festa Italiana – wynika z kontroli NIK.

MOSiR pod ostrzałem NIK

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę spółek komunalnych w województwie lubelskim. Jedną z skontrolowanych spółek jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji 'Bystrzyca’ w Lublinie. Jakich nieprawidłowości dopatrzyli się inspektorzy NIK?

Koncerty z ponad milionową stratą

MOSiR podjął decyzję o organizacji dwóch koncertów na stadionie Arena Lublin, pomimo tego, że obydwu przypadkach wiedział, że ich organizacja przyniesie straty. W przypadku koncertu The Cranberries z 2016 r. strata wyniosła ok. 923 tys. zł, a w przypadku koncertu La Festa Italiana z 2017 r. – 192 tys. zł.

Ponadto kontrola NIK wykazała, że nierzetelnie ustalono wynik finansowy koncertu La Festa Italiana poprzez zaksięgowanie przychodów, które nie były związane z jego organizacją. Do przychodów zaksięgowano m.in. faktury za wynajem kiosków i pomieszczeń gastronomicznych, faktury za usługi reklamowe świadczone przez MOSiR oraz 70 proc. przychodów ze sprzedaży tzw. pakietów dodatkowych.

Kosztowna integracja pracowników

„Zarząd Spółki dokonał wydatków na łączną kwotę 179,8 tys. zł, które nie znajdowały ekonomicznego uzasadnienia, co w kontekście pogarszającej się sytuacji finansowej spółki, stanowiło działania niegospodarne” – czytamy w raporcie NIK.

Na co wydano te pieniądze? To koszt organizacji spotkań świątecznych pracowników spółki (42,6 tys. zł) oraz wyjazdów integracyjnych i spływów kajakowych dla pracowników (137,2 tys. zł).

Utopione pieniądze w basenie

Kolejnym rażącym marnotrawstwem publicznych pieniędzy były przeglądy i konserwacje basenu Aqua Lublin, który był objęty gwarancją do września 2020 r. W latach 2016–2019 spółka zleciła firmom zewnętrznym wykonanie 14 w 2016 r., 21 w 2017 r., 37 w 2018 r., 28 w 2019 r. przeglądów i konserwacji, za które dokonała płatności z własnych środków – 441,8 tys. zł.

„Przed ich zleceniem spółka nie przeanalizowała postanowień umowy z wykonawcą obiektu pod kątem zapisów na temat udzielonej gwarancji, ponieważ nie dysponowała egzemplarzem umowy. Zaniechanie pozyskania umowy przez spółkę było działaniem nierzetelnym i stanowiło przyczynę niegospodarnego i niezgodnego z umową wydatkowania środków przez spółkę” – informuje NIK.

NIK zwrócił również uwagę na to, że w 2016 i 2018 roku MOSiR wydał 230,4 tys. zł na usługi ochrony podczas imprez masowych na swoich obiektach, chociaż takiej usługi dotyczyła inna, zawarta wcześniej umowa. Dodatkowo miejska spółka udzieliła zamówień na usługi reklamowe i marketingowe na łączną kwotę 291,3 tys. zł wykonawcom, którzy nie zostali wybrani zgodnie z przepisami zamówień publicznych.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Przecież zaraz się okaże że jakiś wujek miał firmę wygrał przetarg z konkurencją i zgodnie z wytycznymi urzędu przeprowadził takowe zabiegi .a że wzbogacili się przy okazji inni przypadkowi ludzie no cóż zdarza się najgorszym