Montaż fotowoltaiki i typowe błędy – fotowoltaika od pseudofachowców, czyli kiedy „oszczędności” stają się stratami

Fotowoltaika Lubelskie sprawdzona ekipa
pomiar kondycji paneli fotowoltaicznych - voltmax

Planujesz inwestycję w fotowoltaikę i nie do końca wiesz na jaką ofertę się zdecydować? Chcesz aby Twoja instalacja była bezpieczna i wydajna, ale zależy Ci na jak najmniejszej cenie?

Fotowoltaika musi odznaczać się wysoką jakością wykonania – inaczej nie będzie opłacalna oraz bezpieczna. Województwo lubelskie charakteryzuje się bardzo dużym nasłonecznieniem, właśnie dlatego posiadamy tyle sadów i rolnictwa. Sprzyjająca aura, żyzna gleba oraz duże nasłonecznienie to bardzo dobre warunki dla rolnictwa, ale również dla instalacji fotowoltaicznej, im więcej słońca tym szybszy zwrot z inwestycji. Zanim podejmiesz decyzję o instalacji fotowoltaiki, poznaj najczęstsze błędy dotyczące doboru i montażu paneli fotowoltaicznych.

Najczęstsze błędy w instalacji fotowoltaicznej

Fotowoltaika w Lublinie i regionie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Mikroinstalacji fotowoltaicznych przybywa i mogłoby się wydawać, że to idealna sytuacja, ale w rzeczywistości wiele systemów jest wykonanych w sposób wadliwy i odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponoszą przede wszystkim „fachowcy” od fotowoltaiki, ale po części też sami klienci dążący do nadmiernych oszczędności. W takim razie jak uniknąć błędów, które dużo kosztują?

Poniżej prezentujemy najczęściej popełniane błędy instalacji fotowoltaiki w Lublinie, jakie mogą mieć miejsce na etapie projektowania i montażu wybranych rozwiązań.

1. Zacienione miejsce montażu

Warto wiedzieć, że fotowoltaika w mieście Lublin i okolicznych miejscowościach podmiejskich jest bardzo opłacalna ze względu na duże nasłonecznienie terenu w naszym województwie i należy rozsądnie wykorzystać możliwości, jakie daje nam lokalizacja.

Umiejscowienie paneli fotowoltaicznych powinno umożliwiać maksymalne wykorzystanie energii słonecznej. Właśnie z tego względu instalacja fotowoltaiczna jest montowana na południowych stronach dachów lub na konstrukcjach w gruncie skierowanych w stronę południa, gdzie panele mogą „zebrać” najwięcej słońca i tym samym wyprodukować więcej energii. Nie ma sensu montować fotowoltaiki w miejscu słabo nasłonecznionym, bo taka instalacja nie będzie efektywna, a w ogólnym rozrachunku wydłuży czas jej zwrotu – obniżając jakość i efektywność instalacji.

Najczęściej popełniane błędy dotyczą złego wyboru miejsca montażu. Należy unikać montażu na:

  • dachach zacienionych przez inne budynki lub drzewa
  • ogniwa mogą być też zacieniane przez inne elementy instalacji PV lub przez fragmenty budynku, np. facjatki lub wykusze.

Pamiętaj, że zasłonięcie zaledwie 3% powierzchni paneli PV może spowodować, że instalacja fotowoltaiczna będzie mniej wydajna aż o 25% – ale jest na to rozwiązanie, dobierz odpowiednią technologię, która wykorzystuje optymalizatory mocy, to jedyne rozwiązanie, aby skutecznie walczyć z zacienieniem – mówi ekspert z firmy VOLTMAX Lubelskiej firmy specjalizującej się w instalacji fotowoltaicznej dla firm, klientów indywidualnych oraz gospodarstw rolnych.

2. Wybór firmy korzystającej z podwykonawców

Wybór wykonawcy instalacji PV to jedna z kluczowych kwestii. Firma, która zostanie zatrudniona do tego zadania, musi mieć doświadczenie i dysponować kadrą wykwalifikowanych pracowników, którzy nieustannie podnoszą swoje kompetencje.

Ekipa montażowa Voltmax - fotowoltaika Lublin
Ekipa montażowa Voltmax – fotowoltaika Lublin

Skorzystanie z oferty nieznanej i niesprawdzonej jeszcze firmy może grozić późniejszymi problemami. W ocenie rzetelności firmy wykonawczej warto wziąć pod uwagę jej wycenę instalacji, oraz specyfikację użytych podzespołów i komponentów. Jeśli zaproponowana cena jest niższa niż średnie ceny rynkowe, to istnieje podejrzenie, że firma wyśle do montażu podwykonawców, którzy mogą nie być zaznajomieni z wybranymi rozwiązaniami i zamontują je w sposób niestaranny.

Dodatkowym problemem jest brak rozeznania klienta wśród proponowanych mu rozwiązań technologicznych i podzespołów, wielu przedstawicieli może zaoferować podzespoły bardzo słabej jakości w podwyższonej cenie, przy okazji je wychwalając, dlatego brak ciekawości oraz zaangażowania klienta w inwestycję, może spowodować wiele problemów, a jak pokazuje życie, oszczędność może być zgubna i prowadzić do kosztów w dłuższym terminie.

3. Brak instalacji odgromowej

Dobrą praktyką, ochronną przed burzą i skutkami przepięć jest instalacja urządzeń odgromowych. Potrzeba ich umieszczenia na dachu rozpatrywana jest indywidualnie przy spotkaniu z ekspertem firmy fotowoltaicznej, na której usługi się decydujemy.

Co prawda takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, ale nie można ich wykluczyć. Panele powinny być też dobrze umiejscowione względem elementów ochrony odgromowej – muszą być lokalizowane w przestrzeni chronionej, ale z uwzględnieniem odpowiedniego odstępu izolacyjnego.

4. Niedokręcone śruby

Niewłaściwe dokręcenie śrub może doprowadzić do oderwania się panela od powierzchni dachu lub naziemnej konstrukcji i uszkodzić system.

fotowoltaika na dachu tarasu instalacja
Zdjęcie z montażu – Lublin konstrukcja instalacji fotowoltaicznej VOLTMAX

Wszelki pośpiech w zakresie montażu instalacji fotowoltaicznych jest bardzo zdradliwy – nawet małe niedopatrzenie może być tragiczne w skutkach i spowodować nie tylko straty finansowe, ale też zagrożenie zdrowia lub życia.

Ekspert VOLTMAX – „Z doświadczenia znamy sytuacje, gdzie błędy instalacji fotowoltaiki w Lublinie wynikające z niedokręconych śrub mogły skutkować pożarem, gdyż wypadnięcie śruby doprowadza do pracy pierwotnie podtrzymywanych przez nią elementów, a nie takie jest ich zadanie”.

5. Źle położone kable fotowoltaiczne

Niepoprawne położenie kabli fotowoltaicznych może spowodować ich przecieranie się, kable ułożone w taki sposób, że trą o siebie lub o inne elementy mogą prowadzić do niepotrzebnej awarii.

Źle położone kable mogą być też narażone na działanie wilgoci i skutkować zwarciem. Jakość samych kabli też jest bardzo ważna – instalacja ma wytrzymać długie lata (25-30 lat), a żeby to było możliwe, wszystkie, nawet najdrobniejsze elementy muszą spełniać określone wymogi. Jakość użytego okablowania ma też wpływ na skuteczność generowanej mocy, którą wykorzystamy lub przekażemy do sieci.

6. Źle połączone panele fotowoltaiczne

Nieprawidłowe połączenie paneli fotowoltaicznych może skutkować niepoprawną pracą instalacji fotowoltaicznej lub jej awarią, a w skrajnych przypadkach nawet pożarem.

Jak to wygląda w VOLTMAX?

Ekspert VOLTMAX: „Musisz pamiętać, że warunkiem gwarancji instalacji fotowoltaicznych jest właściwy sposób instalacji, więc jeśli ogniwa będą połączone źle i dojdzie do ich uszkodzenia, reklamacja może nie zostać uznana. Do łączenia koniecznie trzeba wykorzystać wysokiej jakości kable i złączki – bazowanie na tanich zamiennikach wątpliwego pochodzenia to najkrótsza droga do problemów, których można uniknąć decydując się na optymalne jakościowo i cenowo rozwiązania.”

7. Niewłaściwy kąt nachylenia paneli

Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych powinien być dobrany do specyfiki miejsca, w którym będą zamontowane. Panele wykorzystywane w instalacjach fotowoltaicznych można montować zarówno na dachu spadzistym, jak i płaskim. W tym drugim przypadku konieczna jest jednak specjalna konstrukcja, która uniesie ogniwa i umożliwi ich właściwe ustawienie względem padającego światła.

panel kontrolny do fotowoltaiki instalacja
Panel sterujący fotowoltaika Voltmax

Jeśli panele będą miały zbyt mały lub zbyt duży kąt nachylenia, nie wykorzystają odpowiednio energii słonecznej. Największą wydajność mocy zapewni montaż paneli pod kątem 25-36 stopni.

8. Źle dobrany projekt instalacji fotowoltaicznej

Specjaliści zajmujący się tworzeniem projektu instalacji muszą uwzględnić wymiary i nośność dachu oraz rozmieszczenie poszczególnych elementów instalacji w taki sposób aby była instalacja była wykonana zgodnie ze sztuką oraz spełniania wszystkie normy poprawnego montażu, oraz tak aby odpowiednio wkomponowała się w wygląd naszego budynku, ponieważ instalacja ma cieszyć nie tylko nasz portfel ale również oko. Źle wykonany projekt może skutkować koniecznością przeprowadzenia późniejszych modyfikacji, co będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami i zwłoką.

Projekt instalacji fotowoltaicznej dla budynku powinna wykonać osoba, która ma uprawnienia budowlane do projektowania urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych lub certyfikat w zakresie systemów fotowoltaicznych wystawiony przez Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego.

Elementy instalacji powinny spełniać określone wymogi techniczne.

  • Moduły fotowoltaiczne muszą mieć sprawność na poziomie nie mniejszym niż 16%, krzemowe ogniwa i wytrzymałość mechaniczną nie mniejszą niż 5 400 Pa.
  • Inwerter powinien mieć budowę beztransformatorową, cechować się stopniem ochrony min. IP65 i dysponować chłodzeniem konwekcyjnym lub wentylatorowym.

Szczególnie ważnym aspektem jest właściwa moc instalacji, zbyt mała moc nie pozwoli na pokrycie zapotrzebowania energetycznego i niedostatki będzie trzeba uzupełniać z sieci, co spowoduje dodatkowe koszty i mniejszą opłacalność instalacji PV. Zbyt duża moc też jest błędem, bo spowoduje niepotrzebne straty finansowe związane z zakupem „mocniejszych” rozwiązań całkowicie niedostosowanych do naszych potrzeb.

Fotowoltaika z Voltmax
Oferta Fotowoltaiki od Voltmax | zasilenisloncem.pl

Instalacja fotowoltaiczna bez błędów – to możliwe

Czy da się uniknąć problemów z wadami konstrukcyjnymi instalacji fotowoltaicznej? Ekspert VOLTMAX: Oczywiście, że tak:

  • warunkiem jest wybór sprawdzonego dostawcy
  • odpowiednie oszacowanie z naszym ekspertem swoich potrzeb, możliwości i ryzyka związanego z posiadaniem instalacji fotowoltaicznej w województwie lubelskim.
  • w domowych warunkach na etapie rozważania wykonawcy instalacji fotowoltaicznej zachęcam do skorzystania z kalkulatora instalacji zamieszczonego na naszej stronie internetowej: https://zasilenisloncem.pl/

Klient decydujący się na fotowoltaikę powinien rozważyć też jej ubezpieczenie – koszt takiej polisy nie jest wysoki, a ubezpieczenie pozwoli pokryć ewentualne koszty nieuwzględnione w standardowym ubezpieczeniu budynku.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.