Mobilne punkty handlowe znikną z ul. Bramowej. Handlarze przeniosą się na deptak?

Stoiska handlowe na Starym Mieście w Lublinie
Stoiska handlowe na Starym Mieście w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Czy realizuje się scenariusz, który przewidywało wiele osób? Urząd Miasta Lublin zamierza usunąć mobile punkty handlowe z ul. Bramowej na Starym Mieście. Handlarze mieli zostać przeniesieni na pl. Rybny, ale żaden z przedsiębiorców nie wyraził poparcia dla takiego pomysłu.

Koniec handlu przy Bramie Krakowskiej

W październiku 2022 r. Rada Dzielnicy Starego Miasta w Lublinie pojęła uchwałę intencyjną dotyczącą przeniesienia stoisk handlowych z ul. Bramowej na pl. Rybny. W uzasadnieniu czytamy, iż lokalizacja tak dużej ilości stoisk handlowych w miejscu o tak dużym natężeniu ruchu pieszo – samochodowego powoduje duże zatory w procesie komunikacyjnym.

„Ilość zlokalizowanych w tym miejscu kramów, jak również różnorodność użytych materiałów do budowy w naszej opinii negatywnie wpływa na estetykę tego miejsca. Należy również zauważyć, iż asortyment oferowanych w nich produktów nie zawsze koresponduje z pierwotną wizją miejsca, gdzie miały być sprzedawane jedynie pamiątki turystyczne związane z miastem Lublin” – czytamy w uzasadnieniu.

O tym, jak powinny wyglądać i z jakich materiałów być wykonane mobilne punkty handlowe określa ogłoszona w lutym 2022 r. Lubelska Księga Standardów dla Starego Miasta. Możemy się z niej dowiedzieć, iż mobilne punkty mogą przyjąć formę wózka, roweru lub rikszy, być wykonane przy użyciu drewna, wikliny, metalu, stali i aluminium, a same stoiska powinny być możliwie najmniej zabudowane, tak by nie były elementem przesłaniającym i dominującym w przestrzeni.

„Rada Dzielnicy Starego Miasta brała czynny udział przy konsultacjach Księgi standardów dla Starego Miasta. W pozycji stoisk usytuowanych na ul. Bramowej ilość ich w sposób znaczny odbiega od ilości określonej w przedmiotowej księdze (uwzględniono 9 takich punktów – przyp. red.)” – mówi Michał Makowski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Stare Miasto w Lublinie.

Obecnie właściciele punktów mają zgodę na prowadzenie działalności przy ul. Bramowej do końca marca. Później stoiska zmienią swoją lokalizację.

„Zmiana miejsca funkcjonowania mobilnych punktów handlowych z ul. Bramowej podyktowana jest zarówno względami estetycznymi jak też kwestią bezpieczeństwa i zachowania drożności. Punkty zlokalizowane są przy budynkach mieszkalnych i w przypadku zaistnienia np. pożaru służby miałyby problem z dotarciem. Problemy z drożnością są szczególnie dostrzegalne w czasie dostaw do zlokalizowanych w tym miejscu dostaw” – mówi Łukasz Bilik, Menadżer Śródmieścia.

Cebularza? A może magnesik lub lawendę?

Początkowo był plan o przeniesieniu handlarzy na Plac Rybny. Ten pomysł nie spodobał się właścicielom punktów handlowych, argumentując to nierównością terenu i brakiem potencjału tego miejsca (mała ilość turystów).

„Trwają rozmowy na temat innej lokalizacji dla prowadzenia tego rodzaju działalności. W tej sprawie odbyliśmy 2 spotkania z zainteresowanymi przedsiębiorcami. Planujemy również kolejne z nadzieją na wypracowanie optymalnego dla wszystkich stron rozwiązania” – wyjaśnia Menadżer Śródmieścia.

Jak udało nam się ustalić, tą lokalizacją jest deptak i Plac Litewski. Obecnie Lubelska Księga Standardów dla tego obszaru wyznacza lokalizacje dla 6 mobilnych punktów handlowych, które są wydzierżawiane w drodze przetargu ustnego, czyli kto da więcej.

Wszystko na to wskazuje, że ilość lokalizacji pod mobilny handel w najbliższym czasie się zwiększy. Przeniesienie handlarzy ze Starego Miasta spowoduje, że na deptaku zrobi się ciasno. Warto nadmienić, iż w sezonie letnim część deptaka jest już zajmowana przez ogródki gastronomiczne pobliskich restauracji.

Co sądzisz o tym temacie? Czekamy na Twoją opinię.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Debilizmów kretyńskiej rady osiedla stare miasto ciąg dalszy… ta rada powinna zostać dawno rozwiązana !

  2. Cyt. „Punkty zlokalizowane są przy budynkach mieszkalnych i w przypadku zaistnienia np. pożaru służby miałyby problem z dotarciem.” Co za bezsensowne argument! Ogródki kawiarniane rozlokowane na całym Starym Mieście to nie przylegają do budynków? Nie utrudniają dostępu dla służb? Ile miejsca zajmuje taki wózeczek co go zresztą można przenieść w 3 minuty?! Handel pamiątkami i upominkami to nieodłączny element każdego miasta, gdzie indziej turysta może sobie coś kupić? W galerii handlowej? Wszędzie na tego typu stoiskach od Krupówek po Hel są wszelkiej maści pamiątki niekoniecznie związane z danym miejscem a juz na pewno nie produkcji polskiej tylko chińszczyzna. Tu mamy przynajmniej rękodzieło, wyroby niepowtarzalne od miejscowych twórców. Serio nie wiem czego się radni czepiają. Zapewne pan który organizuje jarmark na Szambelańskiej naciska żeby zlikwidować stragany bo mu kasa przepada. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze 😉