Trzy młode sokoły, które mieszkają na kominie lubelskiej ciepłowni na Wrotkowie, zostały w czwartek zaobrączkowane. To dwie samice i jeden samiec. Wszystkie trzy są zdrowe. Od kilku dni przy gnieździe kręci się nowy sokół. Wszystko wskazuje na to, że będzie nowym partnerem Wrotki.
Sokoły z lubelskiej elektrociepłowni zostały zaobrączkowane
Obrączkowanie sokołów stosuje się w celu monitoringu rozwijającej się populacji sokoła i umożliwienia oceny prowadzonych prac nad ratowaniem tego gatunku. Dzięki nim będzie można śledzić dalsze losy lubelskich sokołów wyklutych w tym roku, dowiedzieć się, gdzie w przyszłości założą gniazda i jak długo będą żyły. Od małych sokołów pobrano dodatkowo próbkę piór do badań genetycznych.
W Lublinie gniazdo sokołów znajduje się na kominie PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków na wysokości 120 metrów. W tym roku Wrotka zniosła cztery jaja, z których wykluły się trzy młode, jedno jajo było niezalężone. Obrączkowanie zostało przeprowadzone sprawnie, aby nie denerwować niepotrzebnie sokolich maluchów i matki krążącej wokół komina.
- Samczyk 5EZ – 540 gram
- Samica 6EZ – 850 gram
- Samica 7EZ – 670 gram
Od czasu pojawienia się sokołów na kominie EC Lublin zaobrączkowano już 15 sokołów. Dzięki temu ornitolodzy mogą śledzić populację tych drapieżnych ptaków. Wszystkie monitorowane i reintrodukowane sokoły wędrowne są indywidualnie znakowane dwoma rodzajami obrączek. Lubelskie młode sokoły otrzymały: na jedną nogę obrączkę obserwacyjną a na drugą nogę założona została obrączka ornitologiczna.
![Młode sokoły z Lublina zaobrączkowane. To dwie samice i jeden samiec. Poznaliśmy ich imiona [ZDJĘCIA] 1 Młode sokoły z Lublina zaobrączkowane](https://cdn.spottedlublin.pl/media/2024/05/mlode-sokoly-z-lublina-3-1200x800.jpg)
Perła, Shani i Borowy
Po obrączkowaniu czas na nazwanie młodych sokołów. Imiona zostały nadane przez przedstawicieli Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Nadleśnictwa Garwolin i grupę FalcoFani, którzy byli zaangażowani w pomoc pisklętom w trakcie zaginięcia sokolej matki – Wrotki. Ich decyzją nadano młodym sokołom następujące imiona: Perła, Shani i Borowy
W tej chwili pisklakami zajmuje się ich matka Wrotka. Młode spędzą w gnieździe 5-6 tygodni. Mniej więcej w czerwcu zaczną naukę latania. Po paru miesiącach wylecą z gniazda w poszukiwaniu swoich miejsc.
![Młode sokoły z Lublina zaobrączkowane. To dwie samice i jeden samiec. Poznaliśmy ich imiona [ZDJĘCIA] 2 Młode sokoły z Lublina zaobrączkowane](https://cdn.spottedlublin.pl/media/2024/05/mlode-sokoly-z-lublina-2-1200x800.jpg)
Wrotka ma nowego partnera
Od kilku dni przy gnieździe lubelskich sokołów krąży nowy sokół. Początkowo Wrotka atakowała intruza, jedna bardzo szybko zaczęła go akceptować i nawet zaprosiła do swojego gniazda. Nowy sokół zaczął nawet przynosić Wrotce prezenty w postaci gołębi. Czujne oko internautów dostrzegło obrączkę, dzięki której dowiedzieliśmy się, że nowym partnerem Wrotki jest Czajnik z Nowego Dworu Mazowieckiego. Urodził się w 2022 roku.
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię