Młode puszczyki w Ogrodzie Saskim. To ptaki, które są pod ścisłą ochroną

Młode puszczyki w Ogrodzie Saskim. To ptaki, które są pod ścisłą ochroną
Puszczyki w Ogrodzie Saskim | fot. Zdzisław Dechnik

W Ogrodzie Saskim, w dziupli ulokowanej na jednym z drzew w pobliżu pawiego wolieru, wylęgły się w tym roku trzy puszczyki zwyczajne. To ptaki, które są pod ścisłą ochroną.

Puszczyk zwyczajny to najpospolitsza sowa w Polsce. Jest średniej wielkości (mniejszy od myszołowa, ale większy od wrony) i występuje w dwóch podstawowych odmianach kolorystycznych: szarej i brązowej, choć możliwe są też barwy pośrednie – rdzawe i szarobrunatne.

W ostatnich dniach trzy (lub cztery) młode osobniki i jeden dorosły wygrzewają się na jednym z drzew w pobliżu pawiego wolieru w Ogrodzie Saskim. Nie należy gwizdać, ani im przeszkadzać. Młode puszczyki, które pod koniec stycznia lub początku lutego wyszły z rodzinnej dziupli, są puszyście upierzone i na razie jeszcze same nie polują.

Puszczyk jest typową sową nocną. To znaczy, że nocą poluje, a w dzień śpi i odpoczywa. Jego pożywienie stanowią głównie drobne gryzonie, jednak nie pogardzi małymi ptakami czy też owadami. Zazwyczaj preferencje pokarmowe są uwarunkowane dostępnością pokarmu w danym momencie oraz obecnością preferowanych gatunków w zajmowanym terytorium.

Zbliża się Noc Sów

Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej o sowach może wziąć udział w wydarzeniu „Noc Sów” poświęconym tym tajemniczym ptakom. Spotkanie z sowami na UMCS rozpocznie się 16 marca o godzinie 16:30 na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS (ul. Akademicka 19, Lublin) i potrwa do 17 marca.

W pierwszej części wydarzenia odbędą się warsztaty, podczas których będzie można dowiedzieć się, jakie gatunki tych ptaków żyją w Polsce i w Lublinie.

„Dowiemy się, czym żywią się sowy, czy wszystkie są aktywne tylko nocą oraz jak można chronić te niesamowite ptaki. Będzie też sporo atrakcji dla najmłodszych, wśród nich nauka wydawania sowich odgłosów, konkurs wiedzy o sowach, gry i zabawy związane z ptasią tematyką” – mówi Michał Zembrzycki z Zakładu Ochrony Przyrody UMCS.

Drugą część wydarzenia będą stanowić nocne wycieczki. Każda z nich rozpocznie się o godzinie 20:15 na pętli autobusowej przy ul. Filaretów.

„Nocna wyprawa do Starego Gaju zapewni dreszczyk emocji: będzie można przekonać się, jak wygląda nocne życie lasu i czy przyroda budzi się już do życia, a przede wszystkim usłyszeć i zobaczyć sowy w ich naturalnym środowisku” – zachęca Michał Zembrzycki.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.