Minął termin ważności prawa jazdy. Co trzeba zrobić, żeby przedłużyć prawo jazdy?

prawo jazdy
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Kierowcy, którym minął termin ważności prawa jazdy w okresie epidemii koronawirusa, mają problem z wykonaniem niezbędnych badań. Co trzeba zrobić w takiej sytuacji?

Termin ważności prawa jazdy 2020

Ważność prawa jazdy (również zagranicznego), świadectwa kierowcy, uprawnień do kierowania pojazdami, zostaje wydłużona z uwagi na epidemię koronawirusa. To skutek nowelizacji przepisów związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, która weszła w życie w sobotę 18 kwietnia 2020 r.

Oznacza to, że wszystkie te dokumenty, uprawnienia i szkolenia, których termin upłynął w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii pozostaną ważne i będą ważne także w okresie 60 dni od daty zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kierowcy, którym w trakcie epidemii koronawirusa minęła ważność prawa jazdy, w ciągu 60 dni będą musieli wykonać lub odnowić zaległe badania i szkolenia, a terminy ważności dokumentów przedłużyć.

Dodatkowo, zgodnie z przepisami ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zostały wprowadzone ułatwienia w badaniach okresowych dla kierowców zawodowych.

„Oznacza to, że kierowcy wykonujący przewozy drogowe nie są zobowiązani do przechodzenia i dostarczania okresowych badań lekarskich i psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy” – informuje Ministerstwo Infrastruktury.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.