Milionowe wyłudzenie z LAWP. Przedsiębiorca z woj. lubelskiego zatrzymany

Policjanci zatrzymali 43-letniego przedsiębiorcę z województwa lubelskiego | fot. KWP Lublin

Przedsiębiorca z woj. lubelskiego jest podejrzany o wyłudzenie ponad dwóch milionów złotych z Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte na materiałach operacyjnych policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Lublinie. Na postawie zebranych w sprawie materiałów ustalono, że jedna z firm działająca na terenie województwa lubelskiego w latach 2016-2019 wystąpiła do Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie o dofinansowanie ze środków europejskich na realizację dwóch projektów.

Pierwszy z nich miał dotyczyć systemu inteligentnej zbiórki starych telefonów komórkowych. Kolejny natomiast opracowania samoobsługowych maszyn recyklingowych oraz inteligentnego systemu zbiórki odpadów. Warszawska spółka wystąpiła o łączne dofinansowanie w kwocie 3,2 mln złotych.

Maszyna do skupowania zużytych telefonów | fot. KWP Lublin

Spółka poinformowała LAWP o zakończeniu projektów składając wnioski o płatność końcową, zaś w toku kontroli realizacji tych projektów ustalono, że spółka nie zrealizowała projektów w sposób prawidłowy, a urządzenia nie spełniały założeń określonych w nich założeniach, zaś w jednym wypadku okazało się, że prototypy urządzeń faktycznie nie powstały w ramach projektu, ale były to seryjne urządzenia produkcji niemieckiej zakupione u ich polskiego dystrybutora” – wyjaśnia Agnieszka Kępka, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Beneficjentowi projektu udało się uzyskać 2,5 mln złotych. Pozostała część środków (700 tys. zł – przyp. red.) po wykryciu nieprawidłowości została zablokowana przez LAWP. Urządzenia, które miały być innowacyjne, faktycznie zostały zakupione z Niemiec, za kwotę niewiele ponad 30 tys. złotych. Były to urządzenia seryjne, niespełniające warunków projektu. Pracownicy firmy jedynie lekko je zmodyfikowali.

W sprawie policjanci zatrzymali 43-letniego prezesa zarządu firmy. W toku przesłuchania podejrzany przyznał się do zarzucanych mu czynów i składał wyjaśnienia, których treści prokuratura nie ujawnia. Prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego na kwotę 3,1 mln złotych na mieniu podejrzanego na poczet przyszłych grożących kar.

Sąd wobec podejrzanego zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji. 43-latkowi grozi kara do 10 lat więzienia. Sprawa ma charakter rozwojowy.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.