Migranci próbują przekroczyć przejście Bruzgi-Kuźnica na granicy polsko-białoruskiej

Sytuacja na przejściu granicznym Kuźnica - Bruzgi
Sytuacja na przejściu granicznym Kuźnica - Bruzgi | fot. customs.gov.by

Duża grupa migrantów dotarła w okolice przejścia w Kuźnicy. Według danych Białoruskiego Komitetu Granicznego na przejściu granicznym Bruzgi-Kuźnica zgromadziło się 2100 osób.

Próba siłowego forsowania granicy

15 listopada, tydzień po utworzeniu obozu namiotowego na granicy polsko-białoruskiej, migranci zebrali się na przejściu granicznym w Kuźnicy. Na udostępnionym zdjęciu przez wiceministra MSWiA, prawie cały teren przejścia granicznego jest już zajęty, część osób wciąż nie jest na drodze, tylko na pobliskiej trawie. Naprzeciw migrantów stoją polscy policjanci, za nimi białoruscy funkcjonariusze ochrony w mundurach kamuflażowych.

„Rano w poniedziałek 15 listopada uchodźcy, licząc na pozytywny wynik sytuacji, zabrali ciepłe ubrania, namioty i śpiwory. Do południa zorganizowali się w dużą kolumnę i ruszyli w kierunku punktu kontrolnego Bruzgi-Kuźnica. Uchodźcy podkreślają swoje wyłącznie pokojowe intencje i są gotowi rozwijać każdą sytuację. Na czele kolumny – kobieta z małymi dziećmi” – tak formułują widziane wydarzenia białoruska straż graniczna.

MSWiA ogłosiło gotowość na każdy scenariusz.

„Nielegalni migranci gromadzą się przy przejściu granicznym w Kuźnicy po stronie białoruskiej. Przy wsparciu tamtejszych służb prawdopodobnie przygotowują się do siłowego sforsowania granicy. Funkcjonariusze Straży Granicznej, Policji i żołnierze są w gotowości” – czytamy w komunikacie MSWiA.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.