Mieszkaniec Lublina metodą na "wnuczka" wyłudził 45 tysięcy złotych

banknoty

W dniu wczorajszym lubelscy policjanci zatrzymali 25-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna na swoim koncie ma 3 oszustwa metodą na ”wnuczka” na łączną kwotę 45 tys. złotych oraz jedno usiłowanie wyłudzenia 80 tys. złotych. Grozi mu kara pozbawienia wolności do 8 lat.

Lubelscy policjanci zatrzymali 25-letniego mieszkańca Lublina. Jak wynikało z ustaleń policjantów mężczyzna miał związek z oszustwami na wnuczka. Policjanci udowodnili mu dwa przestępstwa dokonane na terenie Lublina. 76-latka i 80 latka straciły łącznie około 30 tys. złotych oraz złotą biżuterię. Dodatkowo w trakcie dalszych czynności wyszło na jaw, że mężczyzna może mieć związek z dwoma innymi oszustwami. W Zamościu starsza kobieta straciła 15 tys. złotych, natomiast w Chełmie usiłował wyłudzić około 80 tys. złotych.

Metoda na wnuczka jest coraz bardziej popularna. Przestępcy wykorzystują naiwność ludzi starszych.

Sposób działania sprawców jest niezmienna. Najpierw wykonują telefon podając się za członka rodziny. Proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Zazwyczaj pieniądze mają zostać wykorzystane w celu pokrycia szkód po wypadku drogowym, na ważną operację czy zakup samochodu. Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym.

Często przestępcy podając się za funkcjonariuszy. Pamiętajmy o tym, że policjanci nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

fot. sxc.hu

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.