Mieszkańcy zaniepokojeni wycinką choinek przy szkole na Felinie. Co się stało z drzewami?

Wycięte choinki przy Szkole Podstawowej nr 52
Wycięte choinki przy Szkole Podstawowej nr 52 | fot. czytelniczka Katarzyna

Na początku grudnia na terenie Szkoły Podstawowej nr 52 wycięto choinki pod rozbudowę placówki. Usunięto wszystkie choinki, które były sadzone przez uczniów kończących naukę w szkole. Co się stało z drzewami?

Wycinka choinek pod rozbudowę szkoły

O tej sprawie zostaliśmy zaalarmowani przez jedną z okolicznych mieszkanek, którą zaniepokoiła wycinka wszystkich choinek rosnących na terenie Szkoły Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej przy ul. Władysława Jagiełły na Felinie.

„Od kilku lat mówi się o rozbudowie SP nr 52 w Lublinie. Mieszkańcy osiedla od pewnego czasu znają plan rozbudowy placówki, więc każdy był przygotowany na to, że dodatkowe skrzydło szkoły zostanie wybudowane na terenach zielonych przynależących do szkoły” – pisze pani Katarzyna.

„Jednak to co się wydarzyło, nie mieści się w ludzkiej wyobraźni. Otóż, robotnicy wycieli wszystkie choinki, które były sadzone przez kolejne roczniki, kończące naukę w tej szkole, a następnie rozczłonkowali je na gałęzie. Niedługo święta Bożego Narodzenia. Czy naprawdę tak trudno było poszukać osób, które z chęcią „przygarnęłyby” drzewka i ozdobiły je na święta?” – pyta mieszkanka.

Przed wycinką choinek
Przed wycinką choinek | fot. czytelniczka Katarzyna
Po wycince choinek
Po wycince choinek | fot. czytelniczka Katarzyna

Ratusz tłumaczy

„Drzewa zostały usunięte przez wykonawcę zgodnie z wydanymi decyzjami administracyjnymi zezwalającymi na usunięcie drzew w ramach rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 52 o nowe segmenty. Do obowiązków wykonawcy zgodnie z zawartą umową należało usunięcie drzew i krzewów kolidujących z inwestycją, wywóz drewna poza teren budowy oraz zagospodarowanie lub jego utylizacja. Wykonawca miał zatem prawo zagospodarować drewno po wycince we własnym zakresie” – wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Co się stało z choinkami?

„Wykonawca przekazał nam informację, że spośród kilkunastu wyciętych świerków, 10 zostało przekazanych do dwóch okolicznych parafii w celu świątecznej dekoracji. Pozostałe drzewka wykonawca przekazał również zainteresowanym osobom. Jedynie pozostałości po wycince choinek zostały pocięte na zrębki drewniane” – informuje Monika Głazik.

Ruszyła rozbudowa szkoły na Felinie

W Szkole Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej właśnie ruszyły prace budowlane związane z powiększeniem placówki o dwa segmenty. Inwestycja polega na rozbudowie budynku SP nr 52 o nowy segment dydaktyczny oraz rozbudowę i przebudowę segmentu kuchni i stołówki. Obiekt powinien być gotowy już pod koniec przyszłego roku.

Nowy segment dydaktyczny o kształcie litery L, o powierzchni zabudowy ponad 1100 m2 i użytkowej 3600 m2 będzie stanowił rozbudowę północno-zachodniej części istniejącego budynku. Nowy budynek będzie miał 3 kondygnacje nadziemne po około 960 m2 i jedną podziemną o powierzchni 790 m2.

W nowych kondygnacjach nadziemnych zlokalizowanych będzie 16 pracowni dydaktycznych z zapleczami (dwie na parterze oraz po siedem sal na I i II piętrze), pokój nauczycielski, pokój dyrektora, pomieszczenia administracyjne, socjalne, porządkowe, sala do gimnastyki korekcyjnej, toalety. Z kolei w kondygnacji podziemnej znajdą się szatnie, pomieszczenia gospodarcze i techniczne.

„Dzięki rozbudowie, w nowej części szkoły znajdzie się miejsce dla dodatkowych około 500 uczniów. Nowa część będzie niezależna, ale połączona funkcjonalnie z istniejącą szkołą” – mówi Głazik.

Projektowana z kolei przebudowa i rozbudowa segmentu części żywieniowej szkoły obejmuje kondygnację podziemną i nadziemną. Przebudowana zostanie istniejąca część kuchni i zaplecza oraz nastąpi rozbudowa o dodatkową przestrzeń jadalną na parterze (220 m2) oraz część magazynowo-techniczną w piwnicy. Powierzchnia zabudowy segmentu gastronomicznego po rozbudowie wyniesie 413 m2, zaś użytkowa około 700 m2.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Rzuk kazał,sługi wszystko zrobią.Rzuk dewastuje miasto,póki jeszcze może…

  2. Pani Głazik jest niedoinformowana – tych 500 „nowych” uczniów, o których mówi, już w tej szkole się uczy. Na ten moment jest prawie 500 uczniów więcej niż zakładanych miejsc w szkole. I dlatego dzieci chodzą na 2 i poł zmiany i albo zaczynają lekcje o 7.10 i w zimie no idą do szkoły po ciemku, albo zaczynają o 14 a kończą o 18. Kolejnych 500 chciałaby tu wcisnąć? już bez przesady