Mieszkańcy testują fajerwerki przed sylwestrem. Huki po zmroku słychać w całym mieście

Fajerwerki na nocnym niebie
Fajerwerki na nocnym niebie | fot. Adobe Stock

Amatorów fajerwerków nie brakuje. Można to usłyszeć, a nawet zauważyć już na kilka dni przed sylwestrem. W całym Lublinie po zmroku słychać huki materiałów pirotechnicznych. Warto przypomnieć, że za strzelanie fajerwerkami przed 31 grudnia grozi wysoki mandat.

Przedpremierowy pokaz fajerwerków

Do sylwestra już zaledwie dwa dni. W tym roku w Lublinie nie będzie miejskiej imprezy sylwestrowej, której kulminacyjnym momentem, od kilku lat były pokazy laserów o północy. Miasto zrezygnowało z używania wyrobów pirotechnicznych, kierując się troską o czworonogi.

To nie oznacza jednak, że sylwester i Nowy Rok obędzie się bez wystrzałów. Od kilku dni słychać i widać, że uaktywnili się miłośnicy pirotechniki. W całym mieście po zapadnięciu zmroku słychać huki wystrzeliwanych petard i fajerwerków.

Przypomnijmy, że na terenie całego województwa lubelskiego obowiązuje zakaz używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych od 24 grudnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. – z wyjątkiem 31 grudnia 2022 r. i 1 stycznia 2023 r.

POWIĄZANE:

Przepisów nie stosuje się do pokazów pirotechnicznych organizowanych przez podmioty zawodowo zajmujące się tego typu działalnością oraz do podmiotów uprawnionych do korzystania z materiałów pirotechnicznych na mocy odrębnych przepisów.

Mandat za fajerwerki

Strzelanie fajerwerkami i petardami jest „legalne” tylko 31 grudnia i 1 stycznia – wówczas przepisy zezwalają na użycie tych środków. W pozostałe dni możemy być ukarani mandatem w wysokości 500 złotych. Jeśli policja zdecyduje się skierować sprawę do sądu, wówczas kara może wzrosnąć nawet do pięciu tysięcy złotych.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Ciekawe ile takich mandatów wpisali. Ważniejsza jest niechronność kary niż jej wysokość.

  2. No i jak mają takiemu delikwentowi co strzela udowodnić że to on ? Sąsiad nagra ? Monitoring ? Wystarczy przecież że będzie ubrany tak żeby nie było widać jego twarzy i się wyprze wszystkiego. Odpalają i uciekają. Centralnie przy radiowozie chyba by musieli strzelać. Albo policja pilnować każdego 24/h.

  3. Kiedyś waliło się z samoróbek, szyby w oknach drżały i nikt pretensji o to nie miał. A teraz wielkie afera, co za czasy. Na swoim mogę i możdzierza nak**iać i guzik wam do tego!