Fajerwerki tylko w sylwestra. Wojewoda wydał rozporządzenie ograniczające używania wyrobów pirotechnicznych

Wojewoda lubelski wydał rozporządzenie ograniczające używania fajerwerków
Wojewoda lubelski wydał rozporządzenie ograniczające używania fajerwerków | fot. Adobe Stock

Fajerwerki są nieodłącznym elementem wielu imprez sylwestrowych. Choć do sylwestrowej nocy pozostało jeszcze trochę czasu w supermarketach i na targowiskach pojawiają się już stoiska z wyrobami pirotechnicznymi. Wojewoda przypomina, że na terenie województwa lubelskiego nie można strzelać petardami przed sylwestrem.

Fajerwerki tylko w sylwestra i Nowy Rok

Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadza rozporządzenie wojewody lubelskiego z 20 grudnia 2022 r. Zgodnie z treścią rozporządzenia zakaz używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych na terenie województwa lubelskiego obowiązuje od 24 grudnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. – z wyjątkiem 31 grudnia 2022 r. i 1 stycznia 2023 r.

Przepisów rozporządzenia wojewody nie stosuje się do pokazów pirotechnicznych organizowanych przez podmioty zawodowo zajmujące się tego typu działalnością oraz do podmiotów uprawnionych do korzystania z materiałów pirotechnicznych na mocy odrębnych przepisów.

Mandat za fajerwerki i petardy

Puszczanie rac, petard i fajerwerków w czasie innym niż sylwester i Nowy Rok, to niemal pewny mandat. Zapis art. 51 kodeksu wykroczeń brzmi: „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.

W przypadku złamania przepisów grozi nam grzywna do 500 złotych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.