Mieszkańcy pytają o powrót komunikacji nocnej w tygodniu. ZTM: „Analizujemy”

autobus mpk ztm lublin
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Mieszkańcy Lublina pytają o powrót nocnej komunikacji miejskiej w dni powszednie. Na początku czerwca ZTM przywrócił funkcjonowanie komunikacji nocnej, ale tylko w weekendy.

Komunikacja nocna tylko w weekendy

Przypomnijmy, że w czerwcu Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie przywrócił funkcjonowanie nocnych autobusów po siedmiomiesięcznej przerwie. Linie nr N1, N2 i N3 kursują w noce z piątku na sobotę oraz z soboty na niedzielę z częstotliwością raz na godzinę.

Kiedy powrót nocnych autobusów w dni powszednie?

Do naszej redakcji napisał jeden z mieszkańców Lublina, który poprosił o interwencję w związku z brakiem nocnych autobusów w dni robocze.

„W wyniku wybuchu pandemii kursy różnych linii autobusowych zostały przerzedzone. Natomiast linie nocne na tygodniu całkowicie zniknęły i utrzymane zostały tylko kursy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę, które jednak nie jeżdżą już co pół godziny tylko co godzinę. Było to podyktowane obowiązującym ograniczeniem w przemieszczaniu się. Jednak w tym momencie nie ma takiego zakazu. Ludzie, którzy pracują w nocy oraz najzwyczajniej ludzie, którzy wracają z imprez, są zmuszeni do bardzo długiego oczekiwania, jazdy własnym samochodem, brania taksówek lub chodzenia na piechotę” – zwraca uwagę pan Jakub.

ZTM analizuje

„W kontekście komunikacji nocnej otrzymaliśmy w przeciągu tego roku niewiele wniosków dotyczących zwiększenia jej częstotliwości czy uruchomienia połączeń w dni powszednie. Październik jest dla nas miesiącem analiz pod kątem popytu na ten rodzaj komunikacji. Posiadając odpowiednie dane, będziemy mogli podjąć ewentualne decyzje” – mówi Monika Białach z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

„Obecnie w komunikacji publicznej zmagamy się bardzo trudną sytuacją spowodowaną pandemią, która tak naprawdę jest problemem ogólnopolskim. Wydatki na komunikację muszą być w dużym stopniu pokrywane z budżetu miasta. Natomiast wpływy z biletów pokrywają ją w niewielkim stopniu w porównaniu do lat sprzed pandemii. Stąd też dostępne na ten cel środki chcemy wykorzystać w jak najbardziej efektywny sposób. Aktualnie naszym priorytetem jest komunikacja dzienna” – podkreśla Białach.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. To ciekawe kto będzie kierował jak już rozkłady leżą bo ludzi brakuje to jak jeszcze wrócą na tygodniu to prezes z dyrektorem chyba 😁😁