Międzynarodowy Dzień Kawy – hołd dla ulubionego gorącego napoju Polaków

Barista dekorujący cappuccino mlekiem
Barista dekorujący cappuccino mlekiem | fot. shutterstock

Kawa to ulubiony gorący napój Polaków. To wystarczający powód, aby poświęcić kawie wyjątkowy dzień: Dzień Kawy. 29 września świat co roku obchodzi Międzynarodowy Dzień Kawy i świętuje gorący i ulubiony napój Polaków. Ale jak w ogóle doszło do Dnia Kawy?

Dzień kawy: geneza

Międzynarodowy Dzień Kawy został oficjalnie ustanowiony w 2015 r. Wtedy to, podczas wystawy światowej Expo w Mediolanie, International Coffee Organization zorganizowała pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Kawy.

Od tego czasu Międzynarodowy Dzień Kawy ma stałą datę kalendarzową – 29 września. Miłośnicy kawy, palarnie i producenci każdego roku planują ekscytujące wydarzenia i promocje związane z gorącymi napojami. Prezentowane są nowe odmiany kawy, odbywają się degustacje i oferowane są wycieczki po palarniach.

Czy wiedziałeś, że …? Cztery ciekawostki o Dniu Kawy

  1. Czy wiesz, że kawę w Polsce pije się częściej niż piwo i wodę? Średnio każdy Polak wypija ok. 95 litrów kawy rocznie, co odpowiada 2-3 filiżankom dziennie.
  2. Czy wiesz, że Brazylia jest największym producentem kawy i mistrzem światowego eksportu na świecie?
  3. Czy wiesz, że fusy z kawy idealnie nadają się jako nawóz dla roślin?
  4. Czy wiesz, że już jeden kubek kawy dostarczy Ci witaminy B2 i B5, a także niacyny, potasu, magnezu i manganu?

Pozytywne właściwości kawy

Kawa może nie jest najzdrowszym napojem na świecie, ale ma wiele pozytywnych właściwości. Dzięki zawartej w napoju kofeinie kawa budzi Cię i pomaga przy porannym i południowym zmęczeniu. W kawie jest też wiele innych składników, które np. przyspieszają nasz metabolizm i mają inny wpływ na organizm.

Popularne mity o kawie

1. Kawa Cię odwadnia

Spożywanie dużej ilości kofeiny może prowadzić do odwodnienia, co automatycznie prowadzi do założenia, że ​​kawa powoduje odwodnienie. Ale to zdecydowanie mit. Umiarkowane spożycie kawy nie prowadzi do odwodnienia.

2. Kawa leczy kaca

Picie kawy nie leczy kaca. Mieszanki kaw nie łagodzą skutków działania alkoholu, a picie kawy może pogorszyć kacowy ból głowy. Kawa podnosi ciśnienie krwi i jeśli już boli Cię głowa, kawa go nie leczy, tylko ją wzmacnia.

3. Kawa pomaga schudnąć

Kawa może pomóc ci jeść mniej, ale z pewnością nie pomoże ci schudnąć. Może w niewielkim stopniu przyczynić się do zwiększenia metabolizmu, ale długotrwała utrata wagi nie jest możliwa, jeśli pije się tylko kawę.

4. Kobiety w ciąży nie powinny pić kawy

W ciąży można pić kawę, ale należy ograniczyć jej dzienne spożycie. Należy jednak skonsultować się z lekarzem przed wypiciem kawy podczas ciąży.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Promocja na kawę McDonalds – wrzesień 2021. Kawa za 4 lub 6 zł

Fakty o kawie

1. Kawa zwiększa Twoją wydolność fizyczną

Spożywanie kofeiny błyskawicznie pobudza umysł, a ciało nabiera energii i aktywności. Tak więc kawa naprawdę poprawia Twoją sprawność fizyczną.

2. Kawa pomaga się skupić

Kawa wpływa na centralny układ nerwowy i pomaga mózgowi wytwarzać więcej dopaminy (substancja neurochemiczna), co pozwala skupić się i utrzymać skupienie.

3. Kawa została odkryta przez pasterza kóz

Mówi się, że kawa została odkryta przez pasterza kóz w Etiopii w XVI wieku. Zobaczył swoje kozy jedzące wiśnie kawowe. Potem zauważył zmianę w jej zachowaniu; mieli dużo energii i nie spali w nocy. Pasterz podzielił się swoją wiedzą z miejscowymi mnichami.

Po przygotowaniu własnego napoju z ziaren kawy stwierdzili, że mogą siedzieć i modlić się całą noc. Wiadomość dotarła do innych etiopskich mnichów i wkrótce dotarła do całego cywilizowanego świata.

4. Mekka zakazała kawy

Kawa została zakazana w Mekce w 1511 roku, wkrótce po tym, jak po raz pierwszy pojawiła się w Etiopii. Uważano, że stymuluje radykalne myślenie.

6. „Rozwód za okropną kawę”

W starożytnej kulturze arabskiej kobieta mogła rozwieść się z mężem tylko wtedy, gdy nie lubił jej kawy.

7. Włoskie espresso

Słowo espresso pochodzi z języka włoskiego i oznacza '(kawa) wyciskana, wytłaczana’. Espresso powstaje poprzez przetłaczanie bardzo gorącej wody pod wysokim ciśnieniem przez drobno zmieloną kawę skompresowaną.

8. Kawa to owoc

Ziarna kawy rosną na krzaku. W rzeczywistości są rdzeniem jagody, co czyni ją owocem. Istnieją dwa główne rodzaje fasoli: zielona i czerwona.

Zobacz również nasz wywiad z Łukaszem Nowomiejskim, baristą i właścicielem Polskiej Akademii Restauratorów, która szkoli m.in. przyszłych baristów. Materiał: Jak zrobić idealne espresso w domu?

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.