Miasto zamawia projekt nowego cmentarza na Sławinie. Park-nekropolia wystarczy na około 55 lat

Nowy cmentarz komunalny powstanie na przedłużeniu ul. Zelwerowicza
Nowy cmentarz komunalny powstanie na przedłużeniu ul. Zelwerowicza | fot. Dominik Wąsik

Lublin zamawia projekt nowego cmentarza komunalnego, który ma powstać w dzielnicy Sławin, na przedłużeniu ul. Zelwerowicza. Miasto zakłada, że nowa nekropolia wystarczy na około 55 lat.

Nowy cmentarz na Sławinie

Lublin ogłosił przetarg na zaprojektowanie nowej nekropolii. Według wstępnej koncepcji, którą dysponuje miasto, nowy cmentarz komunalny będzie miał powierzchnię około 62 ha. Znajdzie się na nim w przyszłości miejsce na około 120 tys. pochówków – będą to zarówno groby murowane, ziemne, pola urnowe, kolumbaria, katakumby jak i aleja zasłużonych. Według wyliczeń nowy cmentarz zabezpieczy potrzeby miasta na około 55 lat.

Teren przeznaczony pod tę inwestycję zlokalizowany jest przy północnej granicy miasta, w dzielnicy Sławin. Od strony wschodniej ograniczony jest ul. Bohaterów Września, będącą kontynuacją ul. Poligonowej i dojazdem do obwodnicy miasta, a od południa – ul. Korpusu Ochrony Pogranicza (przedłużenie ul. Zelwerowicza), która po planowanej rozbudowie wraz z drogą serwisową będzie stanowiła główną obsługę komunikacyjną nowego cmentarza.

Cmentarz połączony z parkiem

„Założenia przestrzenne przyszłej nekropolii przewidują układ parkowo-cmentarny oparty na naturalnym ukształtowaniu. Przez teren projektowanego cmentarza przebiega sucha dolina o istotnych walorach krajobrazowych, stąd wstępna koncepcja zakłada podział na dwie części – ogólnodostępny park o powierzchni około 14 ha leżący w suchej dolinie i na zboczach oraz założenie cmentarne – około 41 ha powierzchni grzebalnej zlokalizowane na wzniesieniach” – mówi Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Podstawowym traktem wiodącym przez cmentarz będzie droga wewnętrzna o długości około 2,3 km, o nieregularnym kształcie wytyczonym formą terenu. Wejście główne na cmentarz wraz z placem zostanie zaprojektowane od strony wschodniej. Przy wyjściu powstanie strefa zaplecza gospodarczego i administracyjnego dostępna od zewnątrz oraz pawilon handlowy, w którym znajdą się kwiaciarnie i usługi pogrzebowe. Na cmentarzu, w wyeksponowanym punkcie, powinien zostać zaprojektowany dom pogrzebowy, z dwiema salami pożegnań. Naprzeciwko domu pogrzebowego przewidziano również trójkątny teren pod budowę kaplicy o podobnej wysokości.

Firma, która będzie odpowiedzialna za przygotowanie projektu nowej nekropolii, będzie musiała uwzględnić w sąsiedztwie cmentarza strefy parkingowe. Koncepcja zakłada również budowę kanalizacji deszczowej dla części utwardzonej, natomiast dla terenów zielonych powstanie niecek infiltracyjnych i zbiornika retencyjnego również o funkcji ozdobnej z nasadzeniami roślin szuwarowych. Oprócz tego na cmentarzu znajdą się punkty czerpania wody i gromadzenia odpadów.

Nie wszystko na raz

„Wykonawca będzie zobowiązany do przygotowania koncepcji zagospodarowania terenu dla całego cmentarza z możliwością podziału realizacji zadania na trzy etapy. Pierwszy etap obejmie oprócz zabudowy związanej powstaniem pierwszych miejsc grzebalnych i obiektów, także budowę niezbędnej infrastruktury technicznej, dojazdów, dojść, ogrodzenia, małej architektury i oświetlenia. Kolejne będą polegały przede wszystkim na zwiększaniu powierzchni grzebalnej i rozbudowie infrastruktury” – informuje Głazik.

Po zawarciu umowy wykonawca będzie miał 8 miesięcy na opracowanie projektu koncepcyjnego, 10 miesięcy – dokumentacji środowiskowej, w tym raportu oddziaływania na środowisko, 12 miesięcy – dokumentacji i opinii geotechnicznej oraz hydrogeologicznej, oraz wszystkich projektów budowlanych i rozbiórek. Z kolei projekty wykonawcze, technologiczne i pozostałe opracowania – elementy dokumentacji projektowo-kosztorysowej powinny powstać w ciągu 1,5 roku od daty zawarcia umowy.

Wykonawca będzie zobowiązany także do pełnienia nadzorów autorskich od rozpoczęcia robót budowlanych aż do zakończenia realizacji pierwszego etapu. Miasto wymaga, by na etapie opracowania projektu koncepcyjnego zostały przeprowadzone również konsultacje społeczne z mieszkańcami m.in. w formie spotkań i publicznej prezentacji. Czas na składanie ofert w przetargu upływa 18 października.

Wstępna koncepcja cmentarza na Sławinie
Wstępna koncepcja cmentarza na Sławinie

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.