Miasto nie pobierze od restauratorów czynszu za ogródki gastronomiczne

stare miasto lublin restauracje ogródek kawiarniany gastronomiczny
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Według najnowszych doniesień rząd planuje otworzyć restauracje i bary posiadające ogródki gastronomiczne oraz obsługę kelnerską. Kiedy otworzą restauracje, kawiarnie i bary?

Odkąd ogłoszono w Polsce epidemię koronawirusa, lokale gastronomiczne mogą prowadzić działalność tylko na wynos i dowóz. Z nieoficjalnych informacji wynika, że otwarcie restauracji, kawiarni i barów miałoby nastąpić 18 maja, ale pod pewnymi warunkami.

Otwarte mogą zostać tylko te lokale gastronomiczne, które posiadają ogródki kawiarniane i obsługę kelnerską. Wszystko po to, żeby goście siedzieli na otwartej przestrzeni. Oznacza to, że lokale bez ogródków gastronomicznych nie będą mogły działać.

Stoliki w ogródkach kawiarnianych mają być rozmieszczone w odległości co najmniej dwóch metrów od siebie, a klientów muszą obsługiwać przy stanowiskach kelnerzy. Klient będzie mógł wejść do restauracji tylko i wyłącznie w celu skorzystania z toalety.

Jedzenie na świeżym powietrzu

W związku z nieoficjalnymi informacjami dotyczącymi otwarcia restauracji, kawiarni i barów posiadających ogródki gastronomiczne skierowaliśmy zapytanie do Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie o ilość wniosków o zajęcie pasa drogowego w celu wystawienia ogródka gastronomicznego, które otrzymali w ostatnim czasie od lubelskich restauratorów.

„Do ZDiM w chwili obecnej złożonych zostało 7 wniosków o zajęcie pasa drogowego w celu wystawienia ogródka gastronomicznego, w tym 3 wnioski na Stare Miasto, 2 na plac Zamkowy, 1 na ul. Wróblewskiego i 1 na ul. Staszica. Ze względu na obowiązujące obostrzenia ogródków nie można wystawiać, w związku z tym dotychczas żadne zezwolenie nie zostało wydane. Gdy będzie już to możliwe, przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z odroczenia lub rozłożenia na raty opłaty za zajęcie pasa drogowego” – mówi Grzegorz Jędrek z biura prasowego ratusza.

W innej sytuacji są restauratorzy z deptaka, którzy nie muszą składać wniosków o wydanie pozwolenia na instalację ogródka kawiarnianego. W 2019 roku na okres 3 lat miasto zawarło 20 umów dzierżawy z przeznaczeniem na ogródki gastronomiczne, z harmonogramem sezonowego obowiązywania (tj. w dniach 15.04-31.10) w danym roku kalendarzowym.

„Zgodnie z przyjętym przez Prezydenta Miasta Lublin Lubelskim Pakietem Wsparcia dla lokalnych Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych, których działalność została dotknięta skutkami stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii od dzierżawców ogródków gastronomicznych, w okresie obowiązywania tego stanu nie będzie pobierany czynsz dzierżawny, co regulują podpisywane w tym zakresie przez strony aneksy do umów” – wyjaśnia Jędrek.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.