Miasto na razie rezygnuje z budowy biurowca przy Ogrodzie Saskim. Umowa z Budimexem rozwiązana

Biurowiec Urzędu Miasta Lublin przy ul. Leszczyńskiego 20
Biurowiec Urzędu Miasta Lublin przy ul. Leszczyńskiego 20 | fot. Dominik Wąsik

Ratusz rozwiązał umowę w Budimexem na budowę nowego miejskiego biurowca przy ul. Leszczyńskiego. Powodem drożyzna i problem z dostępnością niektórych materiałów budowlanych.

Urząd Miasta bez nowego biurowca

„Na mocy porozumienia stron została rozwiązana umowa na zaprojektowanie i budowę biurowca Urzędu Miasta Lublin przy ul. Leszczyńskiego 20, zawarta pomiędzy miastem Lublin a spółką Budimex. Całość umowy opiewała na 82,6 mln zł” – poinformował w środę lubelski ratusz.

„Biorąc pod uwagę wystąpienie okoliczności niezależnych od stron i niemożliwych do przewidzenia na etapie zawierania umowy związanych ze zmianami na rynku usług budowlanych i znaczącym wzrostem kosztów, umowa nie mogła zostać zrealizowana” – przekonuje Katarzyna Duma z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Budimex dotychczas wykonał dokumentację geotechniczną, dokumentację środowiskową oraz projekt rozbiórek istniejącego budynku, przygotowała także teren pod inwestycję i za te, dotychczas wykonane i odebrane prace, miasto zapłaci Budimexowi 105 171 zł.

„Uznaliśmy, że ze względu na obecną, niestabilną sytuację rynkową budowa biurowca na potrzeby urzędu zostaje wstrzymana, stąd decyzja o rozwiązaniu umowy. Nadal uważamy, że jest to inwestycja niezwykle potrzebna ze względu na sprawność funkcjonowania urzędu i obsługi mieszkańców, stąd mamy nadzieję, że w przyszłości będzie mogła być ona zrealizowana” – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Skąd pomysł na budowę nowego miejskiego biurowca w tym miejscu?

„Koszty związane z wynajmowaniem pomieszczeń w wielu lokalizacjach, a przede wszystkim ułatwienie dostępu do usług świadczonych na rzecz mieszkańców, od wielu lat determinują nasze działania dla umieszczenia jednostek urzędu w jednej lokalizacji, stąd decyzja o budowie biurowca przy ul. Leszczyńskiego, w pobliżu miejskiego biurowca przy ul. Wieniawskiej” – wyjaśnia Szymczyk.

Wzrost kosztu budowy biurowca przy ul. Leszczyńskiego

Spółka Budimex informowała miasto o ryzyku wystąpienia trudności w realizacji zadania spowodowanych czynnikami rynkowymi i znacznym wzrostem kosztów inwestycji. Obecna sytuacja gospodarcza kraju, galopująca inflacja, a także utrudnienia w realizacji inwestycji związane z inwazją Rosji na Ukrainę (utrudniony dostęp do materiałów budowlanych) spowodowały znaczący wzrost cen materiałów, robocizny, sprzętu oraz kosztów pośrednich, które miały bezpośredni wpływ na możliwość realizacji zawartej umowy.

„Zgodnie z szacunkami wykonawcy z początku roku, koszty realizacji inwestycji wzrosłyby o ok. 1/4, a sytuacja na rynku materiałów budowlanych jest tak niestabilna, że można się spodziewać dalszych podwyżek” – informuje Katarzyna Duma.

Nowy biurowiec Urzędu Miasta Lublin przy ul. Leszczyńskiego 20
Nowy biurowiec Urzędu Miasta Lublin przy ul. Leszczyńskiego 20

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.