Ratusz rozwiązał umowę w Budimexem na budowę nowego miejskiego biurowca przy ul. Leszczyńskiego. Powodem drożyzna i problem z dostępnością niektórych materiałów budowlanych.
Urząd Miasta bez nowego biurowca
„Na mocy porozumienia stron została rozwiązana umowa na zaprojektowanie i budowę biurowca Urzędu Miasta Lublin przy ul. Leszczyńskiego 20, zawarta pomiędzy miastem Lublin a spółką Budimex. Całość umowy opiewała na 82,6 mln zł” – poinformował w środę lubelski ratusz.
„Biorąc pod uwagę wystąpienie okoliczności niezależnych od stron i niemożliwych do przewidzenia na etapie zawierania umowy związanych ze zmianami na rynku usług budowlanych i znaczącym wzrostem kosztów, umowa nie mogła zostać zrealizowana” – przekonuje Katarzyna Duma z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.
Budimex dotychczas wykonał dokumentację geotechniczną, dokumentację środowiskową oraz projekt rozbiórek istniejącego budynku, przygotowała także teren pod inwestycję i za te, dotychczas wykonane i odebrane prace, miasto zapłaci Budimexowi 105 171 zł.
„Uznaliśmy, że ze względu na obecną, niestabilną sytuację rynkową budowa biurowca na potrzeby urzędu zostaje wstrzymana, stąd decyzja o rozwiązaniu umowy. Nadal uważamy, że jest to inwestycja niezwykle potrzebna ze względu na sprawność funkcjonowania urzędu i obsługi mieszkańców, stąd mamy nadzieję, że w przyszłości będzie mogła być ona zrealizowana” – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.
Skąd pomysł na budowę nowego miejskiego biurowca w tym miejscu?
„Koszty związane z wynajmowaniem pomieszczeń w wielu lokalizacjach, a przede wszystkim ułatwienie dostępu do usług świadczonych na rzecz mieszkańców, od wielu lat determinują nasze działania dla umieszczenia jednostek urzędu w jednej lokalizacji, stąd decyzja o budowie biurowca przy ul. Leszczyńskiego, w pobliżu miejskiego biurowca przy ul. Wieniawskiej” – wyjaśnia Szymczyk.
Wzrost kosztu budowy biurowca przy ul. Leszczyńskiego
Spółka Budimex informowała miasto o ryzyku wystąpienia trudności w realizacji zadania spowodowanych czynnikami rynkowymi i znacznym wzrostem kosztów inwestycji. Obecna sytuacja gospodarcza kraju, galopująca inflacja, a także utrudnienia w realizacji inwestycji związane z inwazją Rosji na Ukrainę (utrudniony dostęp do materiałów budowlanych) spowodowały znaczący wzrost cen materiałów, robocizny, sprzętu oraz kosztów pośrednich, które miały bezpośredni wpływ na możliwość realizacji zawartej umowy.
„Zgodnie z szacunkami wykonawcy z początku roku, koszty realizacji inwestycji wzrosłyby o ok. 1/4, a sytuacja na rynku materiałów budowlanych jest tak niestabilna, że można się spodziewać dalszych podwyżek” – informuje Katarzyna Duma.

Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię