Miasto bierze się za zaniedbane stawy w Ogrodzie Saskim. Problemy już na samym początku

Zaniedbany staw górny w Ogrodzie Saskim
Zaniedbany staw górny w Ogrodzie Saskim | fot. Dominik Wąsik

W ogłoszonym przetargu nie wpłynęła żadna oferta.

Problematyczne stawy w Ogrodzie Saskim

Przypomnijmy, że Ogród Saski przeszedł gruntowną rewitalizację w 2013 r. Pierwsze programy z dolnym stawem zaczęły się wiosną 2014 r., kiedy to niecka stawu zaczęła przeciekać. Firma zajmująca się naprawą ostatecznie za trzecim razem pozbyła się kłopotliwej usterki.

„W 2014 roku w związku ze stwierdzonymi ubytkami wody w stawach zleciliśmy wykonanie ekspertyzy, która nie potwierdziła jednoznacznie przyczyn nieszczelności” – mówi Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Natomiast od kilku lat występuje problem ze strumieniem, łączącym staw górny z dolnym, który według zamysłu miał stale funkcjonować, a woda w obiegu zamkniętym pomiędzy zbiornikami stale płynąć. Ta sytuacja wpływa niekorzystnie na ekosystem Ogrodu Saskiego.

Mamy rok 2024, a miasto w końcu zamierza wziąć się za rozwiązanie tego problemu. Pod koniec maja ogłoszono poszukiwania wykonawcy, który zaprojektuje remont układu wodnego w Ogrodzie Saskim, wyliczy koszty i będzie pełnił nadzory podczas prac.

„Opracowania powinny zawierać m.in. inwentaryzację szczegółową szaty roślinnej i terenu w strefie układu wodnego, badania geotechniczne gruntu oraz stref zasięgu systemów korzeniowych, projekt gospodarki szatą roślinną tj. prace pielęgnacyjne przy drzewach, krzewach i zabezpieczenie szaty roślinnej na czas remontu, wstępną i ostateczną koncepcję zagospodarowania układu wodnego, projekty budowlane i budowlano-wykonawcze układu wodnego oraz projekty wykonawcze szaty roślinnej” – wylicza Monika Głazik.

Nad wszystkim będzie czuwał konserwator zabytków, gdyż Ogród Saski jest obiektem zabytkowym.

Problem już na samym początku

Miasto na oferty zainteresowanych zleceniem firm czekało do 4 czerwca. Okazało się, że nie wpłynęła żadna oferta.

„Zakładaliśmy wykonanie projektu budowlanego do 31 lipca, zaś projektów technicznych, wykonawczych i pozostałych opracowań w ciągu miesiąca od daty odbioru projektu budowlanego. W związku z tym, że nie wpłynęła żadna oferta od wykonawców, podane terminy są obecnie nieaktualne” – wyjaśnia Monika Głazik.

Co dalej? – „Realizację prac zlecimy po opracowaniu dokumentacji i zabezpieczeniu środków w budżecie na ten cel” – tłumaczy Głazik.

ZDJĘCIA

Górny staw w Ogrodzie Saskim
Górny staw w Ogrodzie Saskim | fot. Dominik Wąsik
Wyschnięte koryto łączące górny i dolny staw w Ogrodzie Saskim
Wyschnięte koryto łączące górny i dolny staw w Ogrodzie Saskim | fot. Dominik Wąsik
Wyschnięte koryto łączące górny i dolny staw w Ogrodzie Saskim
Wyschnięte koryto łączące górny i dolny staw w Ogrodzie Saskim | fot. Dominik Wąsik

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.