Właściciel centrum handlowego Lublin Plaza stara się o ustalenie warunków dla budowy akademika z blisko 700 pokojami na dachu galerii. Przypomnijmy, że w 2004 r. w planach była rozbudowa Plazy o funkcję hotelową, lecz właściciel obiektu finalnie zrezygnował z tego pomysłu.
Miał być hotel
Przypomnijmy, że ówczesny właściciel Plazy, izraelska spółka Elbit Medical Imaging, w 2004 r. podpisał umowę z miastem, w której zobowiązał się na budowę przy centrum handlowo-rozrywkowym hotelu, centrum kongresowego i biurowca. Realizację inwestycji podzielono na dwa etapy. Pierwszy to wybudowanie galerii handlowej do 2007 r. Drugim miało być rozbudowanie obiektu o hotel i centrum biurowe do 2010 r.
W czerwcu 2007 r. odbyło się uroczyste otwarcie centrum handlowego Lublin Plaza. Kilka tygodni po otwarciu Plaza zmieniła właściciela. Nowym właścicielem stała się francuska grupa specjalizującej się w inwestowaniu w centra handlowe – Klepierre.
Przez kolejne lata firma Klepierre negocjowała z miastem zmianę drugiej części umowy. Po negocjacjach zrezygnowano z hotelu, a planowany biurowiec zmniejszono o połowę. Inwestycja miała zostać zrealizowana do końca 2012 r. Ostatecznie inwestor wolał zapłacić 6 mln zł kary, niż zrealizować inwestycję.
Będzie akademik
W marcu do Urzędu Miasta Lublin wpłynął wniosek o uzgodnienie warunków zgody na budowę domu studenckiego na galerii Lublin Plaza.
Dostrzegamy ogromny potencjał miasta, które jest synonimem życia studenckiego, kultury, inspiracji. Dlatego podjęliśmy działania w celu stworzenia projektu dodatkowej przestrzeni dla studentów, gdzie będą mogli znaleźć nie tylko lokum, ale także szereg nowoczesnych miejsc do codziennych aktywności, nauki i wypoczynku. Jesteśmy przekonani, że inwestycja przyniesie wszechstronne korzyści, które przyczynią się do rozwoju miasta i regionu – informuje biuro prasowe Klepierre, właściciela CH Lublin Plaza.
Jak udało nam się ustalić, planowany akademik będzie stanowił nadbudowę na obecnej galerii Lublin Plaza w miejsce oryginalnego projektu obejmującego biurowiec i hotel. Planowana rozbudowa składa się z dwóch wież, w tym jednej piętnastokondygnacyjnej i drugiej liczącej osiem kondygnacji. W budynkach powstanie łącznie niemal 700 pokoi dla studentów.
Poza funkcją mieszkalną, w akademiku znajdą się także strefa wypoczynku, jadalnia oraz sale konferencyjne. Przy pracy w obsłudze obiektu znajdzie zatrudnienie kilkadziesiąt osób – informuje spółka Klepierre.
Urząd Miasta Lublin potwierdza, że do urzędu wpłynął wniosek.
Warunki zabudowy ustalane są na wniosek osoby zainteresowanej i zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego miasto ma obowiązek wszcząć postępowanie, gdy taki wniosek wpłynie. Wówczas opracowywana jest analiza funkcji oraz cech zabudowy, zagospodarowania terenu i zadaniem urzędu jest weryfikacja, czy przepisy prawa dopuszczają realizację wnioskowanej inwestycji. Postępowania nie zakończono jeszcze wydaniem decyzji – mówi Joanna Stryczewska z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.
Aktualizacja: Ratusz odmówił Lublin Plaza wydania decyzji o warunkach zabudowy dla budowy akademika na dachu galerii
Wizualizacja

Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię