Matura z religii wymogiem podczas rekrutacji na KUL? Wiceminister edukacji odpowiada

KUL katolicki uniwersytet lubelski
Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Czy religia stanie się przedmiotem maturalnym? Okazuje się, że są takie plany i jest to coraz bardziej prawdopodobne. Matura z religii może być brana pod uwagę podczas rekrutacji na KUL.

Matura z religii obowiązkowa?

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek nie ukrywa, że wiara odgrywa ważną rolę w jego życiu i jest bardzo przychylny temu pomysłowi. I to właśnie m.in. w tym kontekście wraca temat religii na maturze.

Resort edukacji wraca do tematu religii na maturze, bo takie zmiany postuluje Kościół. Argumentem przemawiającym za tym pomysłem ma być ułatwienie rekrutacji na studia teologiczne.

Minister Czarnek jest mocno zdeterminowany i chce, by religia stała się przedmiotem maturalnym już w przyszłym roku. Zakres matury z religii ma być ustalony przez Kościół, będzie niezależny od państwa.

O pomyśle brania pod uwagę matury z religii podczas rekrutacji na studia został zapytany wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki w audycji RMF FM.

„Będzie czymś naturalnym, jeśli KUL, UKSW czy Uniwersytet Jana Pawła II potraktują maturę z religii jako pełnoprawny przedmiot. To dana uczelnia określa, jakie przedmioty z matury zalicza do wysokopunktowanych” – odpowiedział.

Czy Kościół katolicki powinien przygotowywać maturę z religii? – „W przygotowaniu matury z religii powinno się uwzględnić stanowisko kościoła katolickiego” – dodał.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Jak tak jego wiara pełni ważną role, to niech powie jak zrobił te studia. Ile razy się pojawił na KUL.

  2. Ta matura to będzie „matura z katolicyzmu”, bo matura na temat jednej religii nie może się nazywać „maturą z religii”. Żeby to nazwać „maturą z religii” to musiałoby wymagać wiedzy na temat różnych wyznań. Właśnie dlatego nie chodziłem na religię w szkole – bo religia nie była religią tylko wpajaniem katolicyzmu.