Matura 2022. Jak w tym roku poszło absolwentom z Lubelszczyzny? Co czwarty maturzysta nie zdał egzaminu

egzamin ósmoklasisty matura
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Dziś przed południem Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie opublikowała wstępne wyniki matur 2022. W województwie lubelskim egzaminu dojrzałości nie zdało 23 proc. uczniów.

Wyniki matur 2022 lubelskie

W lubelskich szkołach do egzaminów maturalnych z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w terminie głównym w maju przystąpiło 15 799 tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2022 r., obowiązkowo przystępowali do egzaminu maturalnego w części pisemnej z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego.

Wszyscy absolwenci mieli również obowiązek przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języka obcego nowożytnego – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. Każdy absolwent mógł również przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych.

W skali kraju 78,2 proc. osób zaliczyło maturę. W województwie lubelskim ten odsetek był nieco niższy. Pozytywny wynik egzaminy otrzymało 77 proc. uczniów. Natomiast 15 proc. musi poprawić jeden przedmiot (w skali kraju 15,5 proc.). Niestety, aż 8 proc. uczniów nie zdobyło 30 proc. progu z co najmniej dwóch przedmiotów. A to oznacza niezdaną maturę (w kraju ten wynik wyniósł 6,3 proc.).

Na Lubelszczyźnie z maturami lepiej poradzili sobie licealiści. Egzamin zaliczyło 84 proc. wszystkich uczniów liceum. 11 proc. ma prawo do poprawki z jednego przedmiotu. W technikach było znacznie gorzej. Pozytywny wynik uzyskało 66 proc. uczniów (o 3 proc. mniej niż średnia dla kraju). Poprawkę może pisać 22 proc.

Jak wypadły poszczególne przedmioty? Język polski na poziomie podstawowym uczniowie napisali średnio na 92 proc., matematykę na 82 proc., a język angielski, który wybrała zdecydowana większość maturzystów, na 93 proc. I znów lepsze wyniki mają licealiści niż absolwenci techników.

Jak przedstawiają się wyniki w Polsce? Z języka polskiego egzamin zdało 95 proc. uczniów, z matematyki 82 proc., z angielskiego 94 proc.

Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki zdających w terminie dodatkowym (w czerwcu) oraz w terminie poprawkowym (w sierpniu), będą udostępnione 9 września 2022 r.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Matura z matematyki to kompletny absurd. Wielu wybitnym humanistom zamyka się w ten sposób drogę do kariery. A jak się komuś urodziny żeby np zdawać obowiązków maturę np. z techniki, albo z muzyki?? Wiele pokoleń Polaków nie musiało zdawać matmy. Czy to poza tym jest zgodne z konstytucją???

  2. KURLA ALE JAKI Z CIEBIE HUMANISTA JAK NIE POTRAFISZ ZDANIA SKLECIĆ PO POLSKU XDDD