Masz telewizor? Uważaj, bo kontrolerzy z poczty pukają do drzwi mieszkańców. Wpuszczenie ich może Cię sporo kosztować

Czy trzeba wpuścić kontrolera Poczty Polskiej?
Czy trzeba wpuścić kontrolera Poczty Polskiej? | fot. pixabay.com

Kontrolerzy z Poczty Polskiej pukają do drzwi mieszkańców w celu sprawdzenia, czy wywiązują się oni z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego RTV. Czy trzeba wpuścić kontrolera z poczty do środka mieszkania? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Kontrolerzy poczty pukają do drzwi mieszkańców

Kontrolerzy Poczty Polskiej chodzą po domach i mieszkaniach, by zweryfikować, czy mieszkańcy Lublina mają zarejestrowane odbiorniki w celu odprowadzania abonamentu radiowo-telewizyjnego RTV. Kara za brak rejestracji odbiornika i niepłacenie abonamentu RTV to 30-krotność jego miesięcznej wysokości. W przypadku odbiorników radiowych kara wynosi maksymalnie 261 zł. Jeśli chodzi o odbiorniki telewizyjne lub telewizyjne i radiofoniczne, kara wynosi maksymalnie 819 zł.

Więcej: Abonament RTV 2023 – ile wynosi za cały rok z góry? Wysokość opłat, zniżki, zwolnienia

Kontrole wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych zgodnie z ustalonym planem realizują wyznaczeni pracownicy Poczty Polskiej, na podstawie wydanych upoważnień do przeprowadzania kontroli wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników. Jest to zadanie realizowane systematycznie w całym kraju, zatem obejmuje również Lublin – czytamy w odpowiedzi przesłanej do naszej redakcji przez biuro prasowe Poczty Polskiej.

„Poproszę o okazanie upoważnienia i legitymacji”

Kontrolerzy Poczty Polskiej przed rozpoczęciem kontroli zgłaszają cel wizyty oraz okazują obowiązujące w danym roku upoważnienia do przeprowadzania kontroli, legitymacje służbowe, a na nasze życzenie są zobowiązani do okazania dowodów osobistych.

W przypadku braku rejestracji odbiorników rtv u kontrolowanych jest sporządzany protokół, który stanowi dokument w prowadzonym postępowaniu administracyjnym, zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego – informuje Poczta Polska.

Kontrolerzy muszą wykazać, że telewizor w naszym domu/mieszkaniu działa i może służyć do odbioru sygnału w dowolnym momencie. Bez jego uruchomienia kontroler nie może sporządzić protokołu, na podstawie którego może być na nas założona kara. Obowiązkowi rejestracji nie podlegają telewizory ze Smart TV, ale bez dekodera lub anteny.

Czy trzeba wpuścić kontrolera Poczty Polskiej?

Poczta Polska przeprowadza kontrole wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych na podstawie ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych oraz Rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z 10 września 2013 r. w sprawie kontroli wykonywania obowiązków związanych z opłatami abonamentowymi. To obowiązek stały, obejmujący cały kraj – przekonuje Poczta Polska.

Jak się okazuje, nie musimy wpuścić kontrolerów Poczty Polskiej do domu lub mieszkania i nie grożą nam za to konsekwencje. Potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 września 2018 r. (II GSK 590/18): „Ustawa nie daje kontrolerom prawa żądania wstępu do pomieszczeń celem sprawdzenia posiadania w nich urządzeń wymagających rejestracji i opłat”.

W 2023 roku miesięczny abonament za radio wynosi 8,70 zł, jeśli posiadamy telewizor – 27,30 zł.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. no na pewno… już ich wpuszczam 😀 a kto skontroluje kontrolerów?