Od 1 lipca 2021 r. właściciele nieruchomości będą musieli zgłosić źródło ciepła w budynkach do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Za niezgłoszenie grozi kara grzywny.
Co to jest CEEB?
CEEB to skrót od Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jest to baza danych o urządzeniach grzewczych, której właścicielem jest Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
Od 1 lipca 2021 r. właściciele lub zarządcy budynków będą musieli złożyć deklarację dotyczącą źródła ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych.
Obowiązkowi zgłoszenia do CEEB podlegają: sieć ciepłownicza, kocioł grzewczy na paliwa stałe, piec kaflowy lub wolnostojący opalany paliwem stałym (węgiel, pellet, drewno), kominek na paliwo stałe, kocioł olejowy, gazowy podgrzewacz przepływowy lub/i pojemnościowy, kominek gazowy, grzejnik gazowy, nagrzewnica gazowa, promienniki gazowe, trzony kuchenne, piecokuchnie, kuchnie węglowe, pompy ciepła, instalacje ogrzewania elektrycznego oraz kolektory słoneczne.
Deklaracje będzie można złożyć od 1 lipca 2021 r. w formie elektronicznej, czyli przez Internet lub w formie papierowej we właściwym urzędzie (zgodnie z lokalizacją budynku np. Urzędzie Gminy).
ZOBACZ TAKŻE:
► Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Gdzie złożyć deklarację w Lublinie?
Na wysłanie deklaracji właściciele nieruchomości będą mieli 12 miesięcy w przypadku budynków już istniejących. W przypadku nowo powstałych obiektów będzie to termin 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw. Krótszy termin dotyczy tylko domów i mieszkań oddanych do użytku od dnia 1 lipca 2021 r.
Jakie informacje zawiera deklaracja CEEB?
Deklaracja powinna zawierać następujące informacje:
- imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby;
- adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw;
- informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach;
- numer telefonu właściciela lub zarządcy (opcjonalnie);
- adres e-mail (opcjonalnie).
Po otrzymaniu deklaracji urzędnicy wprowadzą dane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Będą na to mieli 6 miesięcy w przypadku nieruchomości „starych”, a 30 dni w przypadku nowo powstałych obiektów.
Kara za brak zgłoszenia do CEEB
Jeśli właściciel lub zarządca nie dopełni obowiązku zgłoszenia źródeł ciepła do CEEB, grozi mu mandat w wysokości 500 zł. Jeżeli sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć do kwoty 5 000 zł. Nie przewidziano jednak kar za podanie błędnych informacji.
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię