Biedronki azjatyckie wchodzą do domów i mieszkań. Jak się ich pozbyć? Domowe sposoby

biedronki azjatyckie
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Październik to miesiąc inwazji biedronek azjatyckich. Owady jesienią masowo wychodzą z kryjówek i stają się bardzo uciążliwe dla ludzi. Mogą gryźć i wywoływać reakcje alergiczne.

Biedronka azjatycka przypomina naszą rodzimą siedmiokropkę, ale na jej ciele może być od 0 do 23 kropek. Harmonia axyridis, bo taka jest jej łacińska nazwa, jest biedronką średniej wielkości, o bardzo zmiennym ubarwieniu pokryw – od żółtego i pomarańczowego, przez czerwone aż do czarnego.

Biedronka azjatycka żeruje na owocach i staje się szkodnikiem sadów. Jest to gatunek inwazyjny, który jesienią w stadach szuka ciepłych miejsc na przezimowanie. Owady właśnie przygotowują się do zimy i można je spotkać najczęściej na nasłonecznionych ścianach budynków. Najczęściej dostają się do mieszkań przez otwarte okna oraz szczeliny.

Ugryzienie biedronki azjatyckiej może wywołać alergię

Biedronki azjatyckie są uciążliwe dla ludzi ze względu na ich agresywne zachowanie. Wydzielają płyny obronne, szczególnie szkodliwe dla oczu, mogą nawet ugryźć. Miejsce ugryzione przez tego owada jest bolesne, może też być zaczerwienione. U niektórych pojawia się swędzenie, pieczenie, a nawet w ostrych przypadkach – trudności z oddychaniem. Owady na szczęście nie stanowią poważnego zagrożenia dla życia i zdrowia.

Jak wygląda ugryzienie biedronki azjatyckiej?

Ugryzienia biedronki azjatyckiej są czerwone i swędzące. Poza tym biedronki azjatyckie mogą gryźć ludzi i zwierzęta, powodując objawy alergii, takie jak: nieżyt nosa, astma, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy.

Jak pozbyć się biedronek azjatyckich z mieszkania?

Biedronki azjatyckie najlepiej usunąć z naszego mieszkania wykorzystując do tego odkurzacz. Jeśli przy usuwaniu biedronek usuniemy też ich gniazdo to owady nie powinny się już pojawiać w naszym mieszkaniu. Aby zabezpieczyć się przed inwazją, warto założyć moskitierę na okno. Plamy pozostawione przez owada trudno usunąć.

Harmonia axyridis jest gatunkiem zagrażającym rodzimym gatunkom biedronek. Są też bardzo płodne i szybko zajmują nisze dotychczas zajmowane przez lokalne biedronki. Są bardziej drapieżne, żywią się tym samym pokarmem, a ponadto zjadają jaja i larwy innych gatunków biedronek.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.