Marszałek dołoży do nowego mostu na ul. Żeglarskiej. Obiekt musi powstać do końca roku

Most w ciągu ul. Żeglarskiej czeka przebudowa
Most w ciągu ul. Żeglarskiej czeka przebudowa | fot. Dominik Wąsik

16 milionów złotych od marszałka, kolejne 4 miliony z budżetu miasta. Tym oto sposobem udało się rozstrzygnąć przetarg na budowę nowego mostu na ul. Żeglarskiej. Nowy obiekt musi powstać do końca roku, bo w innym razie przepadnie dofinansowanie.

Są pieniądze na nowy most na ul. Żeglarskiej

Na budowę nowego mostu na ul. Żeglarskiej wpłynęło 6 ofert. Najtańsza opiewała na kwotę ponad 36 mln zł, zaś najdroższą wyceniono na blisko 54 mln zł. Miasto oszacowało, że na inwestycję wyda 16,2 mln zł. Niestety kwota ta okazała się niewystarczająca, a realizacja inwestycji stanęła pod znakiem zapytania.

Na czwartek 20 kwietnia zwołano nadzwyczajną sesję Rady Miasta, bo znalazł się sposób na pozyskanie brakujących pieniędzy. Urząd Marszałkowski w Lublinie zadeklarował, że dołoży 16 mln zł, zaś brakujące 4,2 mln zł ratusz musi zabezpieczyć w budżecie miasta.

„Miasto zostało zobligowane przez Urząd Marszałkowski do przedłożenia dokumentów do zawarcia aneksu do umowy o dofinansowanie projektu w terminie do 21 kwietnia. Jednym z wymaganych dokumentów jest uchwała Rady Miasta potwierdzająca zabezpieczenie w budżecie miasta środków na realizację projektu” – mówi Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Za zmianami w budżecie miasta, które pozwolą zabezpieczyć pieniądze na nowy most głosowali wszyscy radni. Dzięki środowej uchwale Rady Miasta marszałek będzie mógł dać Lublinowi dodatkowe pieniądze. Jeszcze tego samego dnia miasto rozstrzygnęło przetarg. Wybrano ofertę firmy Primost Południe z Będzina (37,1 mln zł).

„Wykonawca, który złożył najniższą cenę ofertową został wezwany na 29 kwietnia do podpisania umowy” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Kierowcy na objazdy

„Po podpisaniu umowy, w gestii wykonawcy będzie opracowanie i przedstawienie czasowej organizacji ruchu, która będzie obowiązywała podczas prowadzonych prac. Wówczas znane będą rozwiązania dotyczące organizacji zarówno ruchu pieszego, kołowego w tym pojazdów komunikacji miejskiej” – informuje Justyna Góźdź.

Wiadomo, że na czas prac przejazd przez Bystrzycę po ul. Żeglarskiej będzie niemożliwy. Kierowcy będą musieli kierować się na objazd ul. Cienistą lub ul. Krochmalną. Pętla autobusowa przy ul. Żeglarskiej ma być czasowo nieczynna, komunikacja miejska ma korzystać z pętli na ul. Nałkowskich. Piesi prawdopodobnie będą kierowani na al. Kazimierza Bryńskiego (tama zalewu Zemborzyckiego).

A co z kierowcami, którzy obecnie parkują swoje auta przy moście, w pobliżu ogródków działkowych? Jednym z pomysłów nasuwających się na myśl jest udostępnienie im parkingu na pętli autobusowej przy Żeglarskiej, która na czas prac ma być nieczynna. Nic z tych rzeczy.

„Niemożliwe jest wykorzystanie pętli przy ul. Żeglarskiej na parking. Takie rozwiązanie jest sprzeczne z warunkami i celami określonymi dla projektów z zakresu transportu miejskiego finansowanych ze środków unijnych w okresie programowania 2014-2020 i grozi zwrotem części lub nawet całości dofinansowania wraz z odsetkami liczonymi jak od zaległości podatkowych” – wyjaśnia Justyna Góźdź.

Nowy most na Żeglarskiej do końca roku

Nowy most w ciągu ul. Żeglarskiej powstanie w miejscu istniejącego, drogowcy najpierw rozbiorą stary most i w tym samym miejscu zbudują nowy obiekt. Korekcie podlegać będzie także przebieg ścieżki rowerowej zlokalizowanej pod mostem, a koryto rzeki zostanie uregulowane. Przebudowa obejmie ponadto odcinek ul. Żeglarskiej, od nowo powstałego węzła, do skrzyżowania z ul. Nałkowskich.

Nowy most będzie większy od obecnego. Jego długość wyniesie 50 m, a szerokość 19 m. Będzie to obiekt jednoprzęsłowy ze wzmocnieniem w formie podwieszenia. Połączenie obiektu z nasypem drogowym zaprojektowano za pomocą przyczółków żelbetowych. Dodatkowo roboty obejmą wykonanie izolacji przeciwwodnych, ustawienie barier ochronnych oraz balustrad na obiekcie i dojazdach do niego, umocnienie skarp i koryta rzeki oraz wykonanie powierzchniowego odwodnienia.

„Czas na realizację inwestycji to 7 miesięcy. Termin ten jest liczony od daty podpisania umowy. Tym samym zakończenie robót budowlanych związanych z przebudową mostu wraz z rozbudową ulicy Żeglarskiej planowane jest jeszcze w tym roku” – mówi Góźdź.

Jeśli budowa mostu nie skończy się w tym roku, to miasto straci dofinansowanie, które udało się pozyskać dopisując most do projektu „Budowa, modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu dla potrzeb LOF”.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. „Niemożliwe jest wykorzystanie pętli przy ul. Żeglarskiej na parking. Takie rozwiązanie jest sprzeczne z warunkami i celami określonymi dla projektów z zakresu transportu miejskiego finansowanych ze środków unijnych w okresie programowania 2014-2020 i grozi zwrotem części lub nawet całości dofinansowania wraz z odsetkami liczonymi jak od zaległości podatkowych”.
    To chyba ktoś tu jest słabo zorientowany w sytuacji. Przejeżdżam tamtędy codziennie. W dni powszednie jest ok. 10-15 samochodów (prawdopodobnie kierowcy przesiadający się rzeczywiście w autobusy). W weekend przy ładnej pogodzie nie ma gdzie igły wcisnąć – spacerowicze, rolkarze itp. A to chyba też niezgodne z przeznaczeniem tego parkingu? Dodam jeszcze, że 200 m dalej duży parking miejski (płatny) przy zalewie – pusty:))