Mariusz Drzewiński. Wszędzie widzę obrazy — finisaż wystawy

grafika Mariusz Drzewiński. Wszędzie widzę obrazy - finisaż wystawy
fot. Materiał organizatora

Centrum Spotkania Kultur zaprasza na finisaż wystawy pt. Mariusz Drzewiński. Wszędzie widzę obrazy, który odbędzie się dzisiaj, piątek, 26 stycznia 2024 r.

Wydarzenie w formie oprowadzania, które poprowadzi artysta oraz kurator rozpocznie się o godz. 17:00 w Galerii Wystaw Czasowych +1. To ostatnia okazja, aby poznać artystę oraz obejrzeć wystawę malarstwa podsumowującą czterdzieści lat twórczości artystycznej Mariusza Drzewińskiego.

Wystawa malarstwa Mariusz Drzewiński. Wszędzie widzę obrazy.

Tytuł jest parafrazą sformułowania, obrazy są wszędzie, stosowanego przez autora w mediach społecznościowych. To tam artysta publikuje swoje liczne dokumentacje fotograficzne, które ukazują go jako obserwatora oraz twórcę eksperymentatora. Artysta tworzy swoje obrazy zarówno z obserwacji rzeczywistości widzialnej jak i z konkretnych przeżyć, dokonując ich malarskiej trawestacji za pomocą autorskich gestów i form.

Drzewiński pracuje cyklami, tworzy obrazy dedykowane konkretnym artystom ważnym dla niego z różnych powodów. Maluje również dzieła będące malarską metaforą emocji wywołanych często dramatycznymi wydarzeniami w naszej historii najnowszej. Wczesne eksperymenty formalne, które ukształtowały wrażliwość plastyczną artysty na kolejne lata, stanowią swoisty klucz do odczytania późniejszych prac.

Kurator wystawy: dr hab. szt. Sławomir Toman

Mariusz Drzewiński urodził się w 1959r. w Lublinie. W latach 1979-1983 studiował w pracowni prof. Mieczysława Hermana w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, obecnie Instytut Sztuk Pięknych, gdzie pracuje na stanowisku profesora uczelni w Katedrze Malarstwa i Rysunku.

W 2005 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W latach 2009-2016 pełnił funkcję prodziekana ds. studenckich na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie.

Od 2020 r. do 2023 r. dyrektor ds. programowych w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Lublinie. Był kuratorem Ogólnopolskiego Triennale Akwareli w Lublinie, członkiem wielu komisji konkursowych i rad programowych galerii.

Laureat nagród w konkursie Autograf: II nagrody ex quo oraz Nagrody Dziennikarzy w 2001 i Nagrody Dyrektora Muzeum Lubelskiego w 2008 roku.

Autor 41 wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 100 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w Kolekcji Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, kolekcji PLSP im. J. Chełmońskiego w Nałęczowie, ZPSP im. J. Kluzy w Krakowie oraz w kolekcji Galerii 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie.

Galeria Wystaw Czasowych +1
Wstęp na finisaż bezpłatny

Wystawa: godz. WT – CZW 13:00 – 18:00, PT – NDZ 12:00 – 18:00 |niedostępna w poniedziałki (27.10, 04.12, 11.12, 18.12, 25.12.2023, 01.01, 08.01, 15.01, 22.01.2024).
Do 28 stycznia 2024
Bilet cały – 8 zł | Bilet ulgowy – 5 zł | Niedziela – wystawa bezpłatna

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.