Mamy nowe święto państwowe [19 października]

Mamy nowe święto państwowe [19 października]
Zdjęcie ilustracyjne

Sejm poparł ustawę o wprowadzeniu nowego święta państwowego w Polsce. 19 października ma nim Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.

Za projektem ustanowienia 19 października Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych autorstwa PiS głosowało 356 posłów, przeciw było 39, a 21 posłów wstrzymało się od głosu.

– „Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Kapłanów Niezłomnych jest wyrazem hołdu dla kapłanów, którzy swoją postawą dawali wyraz swojej wierze w Jezusa Chrystusa, ale też męstwu i niezłomnej postawie patriotycznej oraz niejednokrotnie przelewali krew w obronie swej chrześcijańskiej Ojczyzny – Polski.” – czytamy w projekcie ustawy.

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, w ponad 1050-letnią historię Polski nieodłącznie wpisane jest chrześcijaństwo i jego wartości, a od zarania dziejów w historii naszego kraju pojawiają się postaci niezłomnych, bohaterskich duchownych.

– „W okresie, gdy Polska utraciła wolność i zniknęła z map Europy to duchowni często byli depozytariuszami utraconej państwowości i wychowywali do wolności poszczególne pokolenia. Duchowni podczas zaborów angażowali się zarówno w szeroko pojętą walkę o polskość na gruncie społecznym, kulturowym i publicystycznym, ale też niekiedy z bronią w ręku, wraz z rodakami stawali do walki zbrojnej z przeciwnikiem.” – czytamy w uzasadnieniu.

Teraz ustawa trafi do Senatu, a następnie, po senackiej akceptacji, do prezydenta. Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Intencją wnioskodawców jest by Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych był obchodzony po raz pierwszy 19 października tego roku.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Tak. Więcej świąt więcej…niedzielę ludzie nie pracują bo nie mogą.. teraz kolejne święto…wszystko przeciw nam..teraz to już w ogóle nie ma sensu siedzieć w Polsce w kraju którym rządzą idioci kretyni i osły.. jakby nie można było przesunąć daty na jakąś niedzielę wolną od handlu… zje…y kraj.

  2. Hahaha akurat teraz jak kler wszedł do kin? Szybciej się nie dało? XD
    Tak swoją drogą.. Skoro nie da mi to dodatkowego dnia wolnego od pracy zeby moc odpocząć o jeden dzień dłużej to chuj mi po tym świecie. Wystarczająco świąt mamy.