Mamy kolejną edycję budżetu obywatelskiego! Co to takiego?

IMAG3707

Budżet obywatelski jest realizowany w Lublinie już po raz trzeci! Mieszkańcy ponownie zdecydują o wydatkowaniu 15 milionów złotych z budżetu na rok 2017. Nabór projektów trwa!

Budżet Obywatelski pokazał wysoką aktywność mieszkańców Lublina i zaangażowanie w sprawy miejsca, w którym mieszkają. W ramach dwóch edycji zrealizowano blisko 60 projektów na łączną sumę 25 mln złotych. Udało się wyłonić zadania będące odpowiedzią na ich potrzeby. Mieszkańcy Lublina pokazali, że są w stanie nie tylko dostrzec własne problemy i potrzeby, ale także wykazać się inicjatywą i wziąć sprawy w swoje ręce. Pora poszerzyć tę listę o kolejne elementy!

Czym jest budżet obywatelski?

W największym możliwym skrócie jest to kwota w budżecie miasta, o której przeznaczeniu zadecydują nie radni, ale sami Mieszkańcy Lublina. W 2017 roku kwota ta wyniesie 15 mln złotych.

Dotychczasowe edycje budżetu obywatelskiego w Lublinie pokazały, że mieszkańcy i mieszkanki naszego miasta chcą aktywnie zmieniać rzeczywistość wokół siebie. Efekt? W każdej z dwóch poprzednich edycji zgłoszono po kilkaset pomysłów! Znakomita większość ze zgłoszonych propozycji okazała się możliwa do realizacji i została poddana pod głosowanie.

Statystyki dwóch pierwszych BO organizowanych w Lublinie

Rok 2015 był pierwszą edycją BO w naszym mieście. Mieszkańcy złożyli 337 projektów na łączną kwotę 138 212 472,05 PLN. Zwyciężyły 32 projekty, które zostały zrealizowane. Lista projektów

Druga edycja na rok 2016 przyniosła efekt 210 złożonych projektów na kwotę 37 200 248,20 PLN. Tutaj zwyciężyło 25 projektów, które będę realizowane z bieżącym roku m.in. Skatepark dla Lublina czy Zwierzolublin. Lista projektów

Rusza trzecia edycja Budżetu Obywatelskiego

Nabór projektów w ramach trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego Lublina został uruchomiony od 14 marca i potrwa do 14 kwietnia.

Po raz pierwszy lublinianie będą składać projekty za pośrednictwem platformy internetowej. Ułatwi to przygotowanie projektów i pozwoli na ich sprawną ocenę oraz szybką publikację. Głosować można, podobnie jak w latach ubiegłych, elektronicznie z wykorzystaniem formularza dostępnego na stronie www.obywatelski.lublin.eu, aplikacji na urządzenia mobilne lub tradycyjnie, za pośrednictwem papierowych kart do głosowania.

Do Budżetu Obywatelskiego Lublina  można zgłaszać projekty małe (o wartości od 50 tys. zł do 500 tys. zł) oraz duże (o wartości od 500 001 zł do 1,2 mln zł). Projekty małe w momencie składania muszą uzyskać poparcie 20 mieszkańców Lublina, projekty duże 40 osób.

W odróżnieniu do ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, w tym roku mieszkańcy Lublina, będą mogli zagłosować na 2 projekty małe i 1 projekt duży.

Spotkania informacyjne poświęcone tegorocznej procedurze i przygotowaniu projektów

budżet obywatelski lublina

Więcej informacji na stronie obywatelski.lublin.eu

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.