Maksymalna cena energii. Rząd zamrozi ceny prądu dla małych firm i gospodarstw domowych

Rząd zamrozi ceny prądu dla małych firm i gospodarstw domowych
Rząd zamrozi ceny prądu dla małych firm i gospodarstw domowych | fot. KPRM

Rząd proponuje maksymalną cenę za prąd dla małych firm i gospodarstw domowych na poziomie 693 zł/MWh, a dla odbiorców wrażliwych, samorządów oraz marko, małych i średnich przedsiębiorstw 785 zł/MWh.

Zamrożenie cen prądu w 2023 roku

Dziś rząd przedstawił szczegóły dotyczące planowanego zamrożenia cen prądu w 2023 roku. Jak wyjaśnia szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa, proponowane przez rząd wsparcie obejmie małych i średnich przedsiębiorców, a także podmioty użyteczności publicznej, m.in. takie jak: szkoły, przedszkola, domy pomocy społecznej, noclegownie czy szpitale. Zwiększy się także pomoc dla gospodarstw domowych (grupa taryfowa G).

„Wprowadzony zostanie mechanizm maksymalnej ceny na energię elektryczną do rozliczeń z odbiorcami uprawnionymi przez sprzedawców energii, nie wyższej niż 693 zł za MWh dla gospodarstw domowych oraz 785 zł za MWh dla pozostałych uprawnionych odbiorców” – przekazała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Minister poinformowała, że rząd wprowadza rozwiązania sprzedaży rezerwowej, gdzie energia jest niezbędna na potrzeby np. mieszkańców, wodociągów czy innych celów użyteczności publicznej. Jak dodała, w tej sprzedaży rezerwowej energii cena ma wynieść nie więcej niż 785 zł/MWh.

Zgodnie z przepisami szykowanej ustawy zamrożone ceny prądu mają obowiązywać od grudnia 2022 r. do grudnia 2023 r. w przypadku odbiorców wrażliwych, firm MŚP i gospodarstw domowych przekraczających zaproponowane wcześniej limity.

Jaki limit prądu w 2023?

Sejm pod koniec września uchwalił ustawę przewidującą zamrożenie gospodarstwom domowym do pewnego pułapu zużycia cen energii elektrycznej w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Ustawa zakłada, że w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z tego roku do limitu zużycia 2/2-6/3 MWh.

Cena maksymalna będzie stosowana przez sprzedawców w rozliczeniach:

Gospodarstwa domowe – limit roczny 2000 kWh, 2600 kWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3000 kWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. W przypadku gospodarstwach domowych cena maksymalna powyżej limitów 2/2,6/3 MWh ma wynieść 699 zł/MWh.

Podmioty użyteczności publicznej – zamrożona cena będzie dotyczyła poboru nie większego niż 90 proc. średniego zużycia energii;

Małe i średnie przedsiębiorstwa – zamrożona cena będzie dotyczyła poboru nie większego niż 90% średniego zużycia energii takiego podmiotu.

Przypomnijmy: 1 MWh to 1000 kWh. Kilowatogodzina (kWh) jest jednostką, w której rozlicza się zużycie energii elektrycznej. 1 kWh oznacza ilość prądu zużywaną przez sprzęt o mocy 1000 watów przez jedną godzinę.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.