Podążać za swoimi marzeniami czy wybrać pragmatyzm i pewną ścieżkę? Pytanie to trapi niejednego młodego człowieka. Kolektyw artystyczny Dolina Niesamowitości rozpracowuje ten temat, odwołując się do motywów z popularnej baśni o Jasiu i magicznej fasoli. Historia chłopca, który sprzedał krowę za marzenie o lepszym życiu, stała się inspiracją dla młodych artystów.
Otwarcie wystawy „Magiczna fasola” odbędzie się w piątek, 5 lipca, o godz. 18.00 w Galerii Labirynt 2 przy ul. Grodzkiej 3 w Lublinie. Wystawa będzie czynna do 11 sierpnia, od wtorku do niedzieli w godzinach 15.00–19.00. Wstęp jest bezpłatny.
Baśniowe inspiracje w sztuce młodych artystów
W baśni o Jasiu i magicznej fasoli chłopiec sprzedaje krowę za magiczne fasolki, które mają obietnicę bogactwa. Zasadzona fasola wyrasta do nieba, a Jaś odkrywa zamek olbrzyma pełen skarbów. Młodzi artyści, podobnie jak Jaś, często ryzykują, podejmując niepewne decyzje, licząc na łut szczęścia, który pozwoli im zaistnieć w świecie sztuki. Magiczna fasola to metafora ich kariery artystycznej, pełnej niepewności i ryzyka, ale też nadziei na sukces.
„Patrząc z naszej perspektywy, młodych artystek i artystów, niczym Jaś liczymy na łut szczęścia i wybicie się na rynku artystycznym” – tłumaczą autorzy wystawy.
Otwórz się na nowe perspektywy w Galerii Labirynt
Kolektyw Dolina Niesamowitości powstał w 2021 roku na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Skupia młodych artystów, którzy zgłębiają zagadnienia związane z niesamowitością, melancholią i sentymentem. Ich projekty często mają charakter site-specific, ukazując różne perspektywy i punkty widzenia. Tym razem, w Galerii Labirynt, przyjrzą się motywom ukrytym w baśni o Jasiu i magicznej fasoli, analizując relacje władzy, klasizm i późny kapitalizm.
Czy kiedykolwiek zaryzykowałeś, jak Jaś, dla swoich marzeń? Podziel się swoją historią w komentarzach i udostępnij artykuł znajomym!
Dodaj swój komentarz