Luzowanie obostrzeń w maju. Od 4 maja otwarte galerie handlowe, od 15 maja restauracje

Minister zdrowia Adam Niedzielski
Minister zdrowia Adam Niedzielski | fot. Krystian Maj, KPRM

Luzowanie obostrzeń w maju. Od 4 maja otwarte zostaną sklepy w galeriach handlowych, od 8 maja hotele i miejsca noclegowe, a od 15 maja ogródki gastronomiczne w restauracjach.

Luzowanie obostrzeń w maju

Plan odmrażania gospodarki od 4 maja i kryteria, które muszą zostać spełnione do realizacji tego planu.

Harmonogram luzowania obostrzeń w maju

Od 1 maja

Jednolite zasady bezpieczeństwa w całym kraju – otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne

Sport – uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu: limit – max. 50 osób

Sport – uprawianie sportu w krytych obiektach sportowych oraz na basenach: dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży i max. 50 proc. obłożenia obiektu

Od 4 maja

Jednolite zasady bezpieczeństwa w całym kraju – nauka hybrydowa w klasach 1-3 szkół podstawowych.

Kultura – otwarte galerie sztuki i muzea: limit 1 osoby na 15 m2 i działalność w ścisłym reżimie sanitarnym.

Handel – otwarte sklepy budowlane, meblowe, elektroniczne, galerie handlowe: limit 1 osoby na 15 m2 i działalność w ścisłym reżimie sanitarnym.

Kult religijny – nabożeństwa z limitem osób: limit 1 osoby na 15 m2 w świątyniach i rekomendacja odprawiania ceremonii na świeżym powietrzu.

Edukacja – szkoły podstawowe: nauka stacjonarna dla klas 1-3 szkoły podstawowej i ścisły reżim sanitarny – m.in. wietrzenie sal podczas przerw oraz dezynfekcja placówek w weekendy.

Od 8 maja

Hotele i miejsca noclegowe – otwarte dla gości: max 50 proc. obłożenia obiektu; zamknięte restauracje oraz strefa welness&spa.

Od 15 maja

Noszenie maseczek na świeżym powietrzu – zniesienie obowiązku, jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15. Możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu) – otwarte ogródki gastronomiczne: działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik

Kultura – otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu: max 50 proc. obłożenia i działalność w ścisłym reżimie sanitarnym.

Imprezy okolicznościowe na zewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii: limit do 25 osób z zachowaniem bezpiecznego dystansu między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej). AKTUALIZACJA: Wesela i komunie szybciej niż zapowiadano. Pierwsze imprezy odbyły się w weekend

Edukacja – szkoły podstawowe i średnie: nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych, nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich, wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy.

Sport –uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu: max 25 proc. publiczności.

Od 29 maja

Gastronomia wewnętrzna – otwarte restauracje: max obłożenie 50 proc. lokalu i działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – zachowany bezpieczny dystans między stolikami, limit osób na stolik.

Imprezy okolicznościowe wewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii: limit do 50 osób w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii wewnętrznej)

Kultura – otwarte kina i teatry: max obłożenie 50 proc. placówki i działalność w ścisłym reżimie sanitarnym.

Sport – uprawianie sportu na krytych obiektach sportowych i basenach: obiekty dostępne dla wszystkich z maksymalnym obłożeniem do 50 proc. (z widownią).

Sport – uprawianie sportu na siłowniach, w klubach fitness, solaria: limit 1 osoby na 15m2 i działalność w ścisłym reżimie sanitarnym.

Edukacja – szkoły podstawowe i średnie: nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów i ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy.

Materiał jest aktualizowany.

Konferencja prasowa rządu na żywo – 28.04.2021

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.