Ludzkie szczątki na budowie drogi S19 Lublin-Kraśnik. Pochowano je na cmentarzu w Wilkołazie

39651

Na cmentarzu w Wilkołazie pochowano osiem osób, których szczątki odkryte zostały podczas prac przy budowie drogi ekspresowej S19 na odcinku Lublin – Kraśnik.

Dwie mogiły znalezione zostały na początku marca tego roku w miejscowości Pułankowice, na budowie obwodnicy Kraśnika w ciągu przyszłej S19; w pobliżu powstającego węzła Kraśnik Północ.

Okoliczni mieszkańcy poinformowali, że w rejonie prowadzonych prac mogą być pochowani ludzie. Teren został uporządkowany i zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie poddany badaniom archeologicznym, przeprowadzonym przez archeologów GDDKiA, przy udziale historyków IPN.

W tracie prac archeologicznych okazało się, że w jednej z mogił spoczywają trzy osoby, a w drugiej pięć. Według wstępnych ustaleń, to ofiary egzekucji z czasów II wojny światowej. Świadczyć mogą o tym m.in. ślady postrzałowe widoczne w czaszkach oraz pociski z broni krótkiej odkryte przy zwłokach. Nie udało się ustalić tożsamości zmarłych.

W piątek, 2 października, szczątki zostały pochowane na cmentarzu w Wilkołazie. Ceremonii pogrzebowej przewodniczył Proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej św. Jana Chrzciciela w Wilkołazie, ks. kan. mgr Janusz Mieczysław Świtaj. Udział w niej wzięli również pracownicy GDDKiA, IPN oraz okoliczni mieszkańcy.

Msza św. w intencji pochowanych planowana jest 22 listopada 2020r., w kościele przy Parafii Pw. Św. Jana Chrzciciela w Wilkołazie.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.