Lublinianka straciła 120 tys. zł, bo uwierzyła w złoto amerykańskiego biznesmena. Oszuści zatrzymani

Zdjęcie ilustracyjne | fot. NBP

Policjanci z Lublina zatrzymali osoby, które odpowiedzą za oszustwo na amerykańskiego biznesmena. To obywatele Nigerii wieku 26, 27 i 31 lat oraz 46-letnia obywatelka Wietnamu.

W lipcu do komisariatu III Policji w Lublinie zgłosiła się 58 letnia kobieta, która padła ofiarą oszustwa. Od kilku miesięcy prowadziła w języku angielskim rozmowy z mężczyzną podającym się za amerykańskiego inwestora. Kobieta ufała mu na tyle, że gdy ten poprosił nagle o pożyczkę, nie wahała się przelać ponad 120 tys. zł. Mężczyzna twierdził, że posiada 3,5 tony złota, ale brakuje mu pieniędzy na transport złota samolotem. O tym pisaliśmy tutaj.

W śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Lublin – Południe włączyli się policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością KWP w Lublinie. Jego efekt to zatrzymanie trzech obywateli Nigerii wieku 26, 27 i 31 lat, odpowiedzialnych za przyjmowanie i transferowanie pieniędzy. Jeden z nich werbował osoby do tego procederu. Zatrzymania odbyły się w Lublinie, Warszawie, a także na granicy polsko niemieckiej, gdy 27-latek uciekał do Niemiec.

Wczoraj do prokuratury została doprowadzona zatrzymana na terenie Warszawy 46-letnia obywatelka Wietnamu. Jak się okazało pełniła rolę tzw. słupa. To na jej konto trafiały pieniądze, które przelewała do Afryki. Podczas przeszukań policjanci zabezpieczyli komputery, telefony, dyski przenośne oraz dokumentację bankową. W wyniku sprawnej akcji udało odzyskać większość utraconych pieniędzy.

Dwaj obywatele Nigerii zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Trzeci z nich 26-latek oraz 46-letnia obywatelka Wietnamu zostali objęci dozorem policji. Wszystkim zatrzymanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymani za oszustwo na amerykańskiego biznesmena | fot. KWP Lublin
Zatrzymani za oszustwo na amerykańskiego biznesmena | fot. KWP Lublin

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.