Lublin zyska nowe połączenie kolejowe. Chodzi o Radom i Łódź

dworzec główny lublin pociąg pkp intercity
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Ministerstwo Infrastruktury zapowiada uruchomienie pociągów Lublin – Radom – Łódź dzięki nowym składom Flirt, które zamówiło PKP Intercity – informuje portal Rynek Kolejowy.

Lublin – Radom – Łódź

Planowane uruchomienie nowego połączenia kolejowego z Lublina to efekt petycji złożonej do Ministerstwa Infrastruktury, którą podpisało się 1,5 tys. osób. Jak podkreślają jej autorzy, najkrótsze połączenia kolejowe Lublina oraz Polski środkowo-wschodniej z centrum (Łódź) i południem kraju (Katowice, Kraków) wiodą przez Radom.

„Obecnie region radomski nie posiada bezpośredniego połączenia kolejowego z Łodzią, która z racji położenia w centrum kraju powinna pełnić rolę głównego węzła kolejowego. Natomiast połączenia między Lublinem a Łodzią odbywają się dotychczas znacznie wydłużoną trasą przez Warszawę, co obniża ich atrakcyjność” – piszą autorzy.

„Chcemy, aby powyższe połączenie było całoroczne, codzienne, po co najmniej kilka pociągów dziennie w każdym kierunku oraz czasowo dopasowane do zapotrzebowania pasażerów. Postulowana trasa powinna uwzględniać postój na stacjach: Lublin, Nałęczów, Puławy, Pionki, Radom, Przysucha, Drzewica, Tomaszów Mazowiecki, Koluszki, Łódź (Kalisz, Ostrów Wlkp.)” – czytamy.

Ministerstwo infrastruktury „za” uruchomieniem nowego połączenia

„Ministerstwo infrastruktury dostrzega potrzebę uruchomienia docelowo przewozów na trasie Lublin – Radom – Łódź (Poznań/Szczecin). Dzięki nim możliwe będzie zintegrowanie komunikacyjne tych ważnych dla gospodarki miast” – poinformował „Rynek Kolejowy” rzecznik resortu Szymon Huptyś.

Jak dodaje, „warunkiem uruchomienia takich połączeń jest pozyskanie przez spółkę PKP Intercity taboru – składów Flirt, które będą sukcesywnie dostarczane do spółki w 2022 roku”.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.