Lublin zamierza kupić autobus zasilany wodorem. Na razie tylko jeden i to na próbę

Autobus Solaris zasilany wodorem
Autobus Solaris zasilany wodorem | fot. Solaris

Nawet 3,5 mln złotych może kosztować autobus na wodór. Miasto Lublin podpisało list intencyjny z Grupą ZE PAK, która ma zapewnić ciągłość dostawy wodoru do zasilenia nowego autobusu.

Autobus na wodór w Lublinie

Miasto Lublin planuje zakupić autobus zasilany wodorem wraz z instalacją do tankowania. Na ulice Lublina pojazd wyjedzie prawdopodobnie w 2023 roku. Będzie to autobus niskopodłogowy, z monitoringiem i klimatyzacją, wyposażony w automat do sprzedaży biletów.

Ogniwa paliwowe mają pełnić w nim funkcje „elektrowni”. Prąd napędza pojazd, a jedynymi produktami reakcji w ogniwie są ciepło oraz para wodna. W związku z tym autobus jest zeroemisyjny, nie wytwarza zanieczyszczeń, w tym przede wszystkim dwutlenku węgla.

Autobus obsłuży pasażerów na liniach komunikacyjnych bez dostępu do infrastruktury ładowania baterii trakcyjnych. Dzienny zasięg wymagany dla takich linii wynosi około 300 km.

Szacowana wartość zakupu autobusu wodorowego to około 3,5 mln zł netto. Środki na ten cel pochodzić będą z oszczędności poprzetargowych powstałych w ramach projektu unijnego na budowę nowego systemu biletu elektronicznego w Lublinie.

„Miasto otrzymało już wstępną zgodę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na rozszerzenie realizowanego aktualnie zakresu projektu. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie ostatecznej zgody Instytucji Pośredniczącej, co zostanie potwierdzone podpisaniem aneksu do umowy o dofinansowanie projektu” – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

List intencyjny na dostawę wodoru

W środę (23.06) MPK Lublin i Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin S.A. podpisały list intencyjny na dostawę wodoru dla Lublina. Dostawa wodoru do siedziby MPK realizowana będzie z wykorzystaniem stacjonarnych lub mobilnych stacji tankowania.

Podpisano list intencyjny pomiędzy Grupą ZE PAK i MPK Lublin, w celu zapewnienia ciągłości dostaw wodoru
Podpisano list intencyjny pomiędzy Grupą ZE PAK i MPK Lublin, w celu zapewnienia ciągłości dostaw wodoru | fot. ZTM Lublin

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.