Lublin z certyfikatem Smart City

Lublin z certyfikatem Smart City | materiały prasowe

Lublin po raz pierwszy uzyskał certyfikat Smart City wydany przez Polski Komitet Normalizacyjny. Wskazuje, że miasto spełnia standardy wskazane dla polskich miast na najwyższym poziomie.

Opublikowana w maju 2014 r. przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną w Genewie tzw. Norma PN-ISO 37120 ma za zadanie wspierać miasta w efektywnym zarządzaniu rozwojem. Zdefiniowanych jest 100 wskaźników określających rożne aspekty funkcjonowania miasta w 17 kategoriach, takich jak m. in. gospodarka, edukacja, środowisko, finanse, zdrowie, bezpieczeństwo, transport, rekreacja czy energetyka.

„Od lat wdrażamy działania, aby Lublin stał się miastem inteligentnym, przez to bardziej atrakcyjnym dla inwestorów. Zależy nam także, by był przestrzenią przyjazną i odpowiadającą potrzebom mieszkańców. Przyznany nam certyfikat na zgodność z normą inteligentnych miast zwiększa naszą wiarygodność na rynkach finansowych, jest magnesem dla inwestorów i może mieć znaczenie w staraniach o fundusze europejskie” – powiedział Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin.

Miasto Lublin zdobyło certyfikat za zgodność metod pomiaru z Polską Normą PN-ISO 37120 dla 96 ze 100 wskaźników. Było to możliwe dzięki trwającym kilka miesięcy pracom, które rozpoczęły się od dokładnej analizy metodyki opisanej w normie oraz określeniu źródeł danych do przeprowadzenia niezbędnych obliczeń. Ten etap, który zakończył się stworzeniem raportu zrównoważonego rozwoju, podlegał też ocenie PKN.

„Uzyskanie certyfikatu miasta inteligentnego wspomaga stymulowanie zrównoważonego rozwoju miasta lub innej jednostki terytorialnej i lepsze planowanie strategiczne. Certyfikat jest potwierdzeniem, że dokonywana wg normy samoocena władz lokalnych jest prawidłowa. Korzyści zyskują i obywatele, i władze samorządowe. A to jest sedno koncepcji Smart City. Już dziś warto wdrażać inteligentne rozwiązania, aby stała się ona koncepcją miast, w których żyjemy dziś dołączył do grona Smart City, serdecznie gratulujemy” – powiedział Tomasz Schweitzer, Prezes Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

Do tej pory certyfikat otrzymały Gdynia, Gdańsk i Kielce.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.