Lublin: Wszystkie szkoły w Polsce w jednej sieci

DSC 1556 e1487056240422

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, której pilotaż realizuje NASK, zawita do Lublina. Projekt będzie umożliwiał dostęp do usług i zasobów cyfrowych dla szkół z całej Polski.

 

W poniedziałek 13 lutego w siedzibie Kuratorium Oświaty w Lublinie podpisano porozumienie dotyczące realizacji projektu umożliwiającego dostęp do usług i zasobów cyfrowych dla szkół. Porozumienie podpisał Wojciech Kamieniecki, kierownik instytutu NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) i Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin przy udziale Anny Streżyńskiej, Minister Cyfryzacji oraz Teresy Misiuk, Lubelskiego Kuratora Oświaty. Uroczystość odbyła się z udziałem Przemysława Czarnka, Wojewody Lubelskiego, parlamentarzystów, pracowników resortu cyfryzacji i Urzędu Miasta Lublin.

 

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna to projekt Ministerstwa Cyfryzacji, który zakłada stworzenie sieci dostępu do internetu łączącej wszystkie szkoły w Polsce ok. 30,5 tys..

 

OSE będzie siecią wirtualną, opartą na istniejącej infrastrukturze szerokopasmowej. Ma umożliwić wszystkim uczniom dostęp do cyfrowych zasobów edukacyjnych. Dzięki niej w szkołach ma zostać też wprowadzona nauka programowania dla wszystkich uczniów. Umożliwi ona ponadto łatwiejszą wymianę doświadczeń i materiałów dydaktycznych pomiędzy szkołami.

 

Fazę pilotażową projektu realizuje instytut badawczy NASK. Zadaniem instytutu jest dostarczanie szkołom usług dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s wraz z usługami bezpieczeństwa. W ramach pilotażu do szkół trafiają nowoczesne materiały edukacyjne. Szkoły otrzymują także wsparcie w procesie kształcenia umiejętności cyfrowych.

 

– Inwestycja w projekty służące dzieciom i młodzieży to najlepiej wydane pieniądze. Budowanie infrastruktury i podnoszenie poziomu kompetencji cyfrowych w szkołach jest inwestycją w wiele roczników dzieci i młodzieży. Cieszę się, że instytut NASK może służyć swoim doświadczeniem i wiedzą, aby pomóc zrealizować ten projekt – mówi Wojciech Kamieniecki, kierownik instytutu NASK.

 

W Ministerstwie Cyfryzacji trwają prace nad projektem ustawy, umożliwiającym realizację pełnego programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. 31 stycznia zakończyły się konsultacje społeczne projektu. Pilotaż ma za zadanie praktyczne przetestowanie planów budowy i eksploatacji sieci. Doświadczenia pozyskane w trakcie pilotażu zostaną uwzględnione przy realizacji całości projektu.

 

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.