Do końca sierpnia Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego ma wydać ostateczną decyzję ws. dopuszczenia ul. Grygowej do ruchu. Czy kierowcy skorzystają z wiaduktu za ponad 70 mln zł?
Przebudowa ulicy Grygowej zakończyła się w połowie kwietnia i od tamtego czasu oczekuje na wydanie pozwolenia na użytkowanie od Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, który ma zastrzeżenie co do wykonania nowej trasy.
„Pojawiły się wątpliwości co do jednego z murów oporowych, w którym doszło do odchylenia płyty” – mówi Paweł Kwiecień, radca prawny Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.
Inspektorzy mieli wątpliwości co do jednego z murów oporowych, który podtrzymuje ziemny nasyp pomiędzy torami. Doszło w nim do odchylenia płyty po prawej stronie – patrząc w kierunku ul. Mełgiewskiej.
Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie zlecił wykonanie ekspertyzy ekspertom z państwowego Instytutu Badawczego Dróg i Mostów. Polegała ona na wykonywaniu pomiarów odchylenia przez dwa tygodnie.
„Ekspertyza odnotowuje odchylenie lica prefabrykatów ściany od położenia projektowanego. Pomiary nie wykazały przemieszczeń lub przemieszczenia mieściły się w granicach błędu pomiarowego” – tłumaczy Karol Kieliszek, rzecznik Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie.
Czytaj także: W jakim stanie jest nowy wiadukt na ul. Grygowej? Są wyniki zamówionej ekspertyzy
Eksperci zalecili w swojej ekspertyzie otwarcie wiaduktu i wpuszczenie kierowców na obiekt. Taki sposób ma ostatecznie odpowiedzieć na pytanie, czy mamy do czynienia z przemieszczaniem, czy tylko z błędem pomiarowym.
„Należy wystąpić z wnioskiem o uzyskanie zgody na użytkowanie obiektu i po jej otrzymaniu niezwłocznie otworzyć drogę dla ruchu. Pozwoli to na monitorowanie obiektu w warunkach normalnej eksploatacji” – czytamy w ekspertyzie IBDM.
Niekompletna ekspertyza
W dniu 23 lipca Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego przesłał pismo do Zarządu Dróg i Mostów, w którym prosił o uzupełnienie ekspertyzy. Inspektorzy oczekiwali wyjaśnień w dwunastu punktach.
„Mogę potwierdzić, że wpłynęło do nas uzupełnienie ekspertyzy. Teraz będzie przedmiotem analizy. Jeszcze w tym miesiącu zostanie wydana ostateczna decyzja ws. dopuszczenia do ruchu ul. Grygowej” – informuje Paweł Kwiecień.
„Są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda”
Przesłane przez ZDiM wyjaśnienia ostatecznie zdecydują, czy wiadukt w ciągu ul. Grygowej zostanie dopuszczony do ruchu, czy też urzędnicy spotkają się z odmową i niedopuszczeniem inwestycji do użytku.
Wykonawcą przebudowy ul. Grygowej jest firma Budimex, której prace kosztowały 70,2 mln zł.
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię