Straż Miejska domaga się wprowadzenia nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w centrum

Chcą wprowadzić nocny zakaz sprzedaży alkoholu w centrum Lublina
Chcą wprowadzić nocny zakaz sprzedaży alkoholu w centrum Lublina | fot. Dominik Wąsik

Na najbliższej sesji radni będą debatować i głosować nad projektem uchwały ograniczającej godziny handlu alkoholem w centrum Lublina. To odpowiedź władz miasta na skargi mieszkańców centrum, którym przeszkadzały nocne hałasy powodowane przez pijanych uczestników libacji.

Zakaz sprzedaży alkoholu w Lublinie

Wszystko na to wskazuje, że już w najbliższym czasie nie będzie można kupić alkoholu nocą w centrum Lublina. Prohibicją ma zostać objęty obszar Śródmieścia i Starego Miasta. Proponowane zmiany dotyczą ograniczeń w godz. 23.00-6.00 sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.

Władze miasta nie chcą wprowadzać totalnej prohibicji. Wciąż będzie można pić alkohol w lokalach gastronomicznych, klubach i barach. Proponowane przepisy mają ograniczyć spożywanie alkoholu w ścisłym centrum tj. deptaku i Placu Litewskim, gdzie codziennie nad ranem kosze są pełne pustych butelek i puszek.

Nocnej prohibicji w centrum miasta domaga się Straż Miejska.

„Nasz wniosek to efekt skali interwencji funkcjonariuszy Straży Miejskiej na tym obszarze, jak również sygnałów płynących od samych mieszkańców. Problem osób spożywających alkohol w miejscach publicznych, na terenie deptaka, Placu Litewskiego czy placu Lecha Kaczyńskiego narasta. Ograniczenie godzin, w których można go kupić w pobliskich sklepach, z pewnością przyczyni się do zmniejszenia przypadków zakłócania porządku i bezpieczeństwa publicznego, ciszy nocnej oraz aktów wandalizmu na obszarze centralnych dzielnic miasta” – mówi Jacek Kucharczyk, komendant Straży Miejskiej w Lublinie.

Piwko na deptaku

Analiza danych przeprowadzonych przez Straż Miejską wykazała, że w tym roku, w okresie od stycznia do września, w godzinach 22.00 a 6.00, funkcjonariusze przeprowadzili 685 interwencji związanych ze spożyciem napojów alkoholowych, zaś w okresie od czerwca do września aż 125 zgłoszeń dotyczyło rejonu samego deptaka i Śródmieścia. W rejonie Starego Miasta w okresie od połowy czerwca do początku października odnotowano 119 zgłoszeń związanych ze spożyciem napojów alkoholowych.

Nie powinno być problemu, by radni przegłosowali projekt uchwały ograniczającej godziny handlu alkoholem w centrum miasta. Jest to projekt Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Lublin, a prezydent ma większość głosów w radzie. Sam projekt niewiele wniesie, bo np. Żabki w centrum są czynne do 23. Na ten moment nie wiadomo, jak regulowana będzie sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych i co się stanie ze sklepami całodobowymi.

AKTUALIZACJA: Kontrowersyjny projekt uchwały wycofany z porządku obrad. Nie będzie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w centrum miasta

Przypomnijmy, że w październiku Urząd Miasta Lublin zaprzeczał, by pracował nad wprowadzeniem prohibicji na terenie miasta. Czytaj więcej: Kolejne miasta w Polsce wprowadzają zakaz sprzedaży alkoholu w nocy. Czy Lublin jest następny?

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.