Lublin: Ursus Bus nie dostarczy 10 trolejbusów. Miasto zerwało umowę

IMG 20190919 062738 resized 20191003 084400742 1
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Ursus Bus nie dostarczy 10 trolejbusów dla Lublina. Termin minął, trolejbusy nie przyjechały. Miasto powiedziało dość i w trybie natychmiastowym zerwało umowę z wykonawcą.

Przypomnijmy, że chodzi o kontrakt, który konsorcjum Ursus Bus podpisał z Zarządem Transportu Miejskiego w Lublinie w lipcu 2018 r. Producent miał wyprodukować dla Lublina 10 trolejbusów klasy MAXI. Umowa opiewała na kwotę 21 734 100 PLN brutto. Jeden trolejbus kosztowałby ZTM 1 767 000 PLN netto. Termin dostawy określono na maksymalnie 2 września 2019 r.

Nie ma trolejbusów, umowa zerwana

Umowa z firmą Ursus Bus na dostarczenie 10 trolejbusów została skutecznie rozwiązana w trybie natychmiastowym z winy wykonawcy. Powodem było niedostarczenie żadnego z 10 sztuk zakontraktowanych trolejbusów, a tym samym niewykonanie przedmiotu umowy” – wyjaśnia Justyna Góźdź, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Powodem przyczyny ekonomiczne

Termin dostawy upłynął 2 września. W tym czasie trwała korespondencja z wykonawcą odnośnie realizacji kontraktu. Firma Ursus w odpowiedzi na pisma ZTM w Lublinie stanowiące ostateczne wezwanie do dostawy poinformowała, że termin dostawy zawarty w umowie nie jest możliwy do realizacji z przyczyn ekonomicznych. Ursus potwierdził brak możliwości wykonania zadania zgodnie z terminami umownymi” – mówi Justyna Góźdź.

ZTM zapewnia, że zaistniała sytuacja nie zagraża realizacji projektu unijnego, z którego jest współfinansowane zamówienie. Termin rozliczenia projektu jest odległy i upływa w 2022 r. – „Obecnie będziemy analizować stan faktyczny i kwestie realizacji tego komponentu” – dodaje Góźdź.

Teraz Ursus Bus musi liczyć się z karą finansową w wysokości ponad 2 mln zł, która została uwzględniona w umowie za zerwanie umowy z winy wykonawcy.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.