Lublin: Trwają konsultacje z mieszkańcami ws. Strefy Płatnego Parkowania

Miasto Lublin rozpoczęło dyskusję dotyczącą Strefy Płatnego Parkowania w mieście. Pod ocenę mieszkańców trafiły dwie propozycje rozwiązań. W obydwu propozycjach chodzi o granice strefy oraz podniesienie kosztów parkowania. Na opinie mieszkańców miasto czeka do 10 czerwca.

Obecna Strefa Płatnego Parkowania w Lublinie obowiązuje od 1 października 2012 r. Jej obszar ograniczony jest ulicami: Solidarności, Lubomelska, Wieniawska, Lipowa, Narutowicza, Bernardyńska, Żmigród, Podwale i pl. Zamkowy. Na jej terenie wyznaczonych zostało ok. 1700 miejsc postojowych obsługiwanych przez 90 parkomatów. Roczny przychód ze strefy przekracza 5 mln zł. Dla porównania w poprzednim systemie funkcjonującym od 2003 do 2012 r. miasto uzyskiwało rocznie ze strefy zaledwie 750 tys. zł.

– Obecne rozwiązanie pozwoliło nam uporządkować system parkowania w centrum miasta, nadszedł jednak czas na jego udoskonalenie. Widzimy potrzebę zwiększenia rotacji pojazdów w wyznaczonych miejscach parkingowych i ograniczenia liczby samochodów wjeżdżających do centrum. Zależy nam na kompleksowym uporządkowaniu Śródmieścia Za rok kończy nam się umowa z obecnym operatorem, dlatego już teraz musimy się zastanowić nad przyszłymi rozwiązaniami. Zapraszam mieszkańców do włączenia się w tą dyskusję – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Uporządkowanie zasad parkowania w centrum miasta ma doprowadzić do zmian zachowań komunikacyjnych u kierowców i zachęcić ich do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej.

– Przygotowaliśmy dwa warianty zmian w Strefie Płatnego Parkowania. Pierwszy z nich zakłada niewielką korektę istniejących granic i podniesienie opłat. Drugi to poszerzenie Strefy i wydzielenie dwóch obszarów, strefy centralnej i peryferyjnej o zróżnicowanych opłatach. Stawki obowiązujące w Lublinie są jednymi z najniższych, a proponowane przez nas opłaty są zbliżone do stosowanych przez inne miasta o podobnej wielkości – powiedział Adam Borowy, Zastępca Dyrektora Zarządu Dróg i Mostów ds. Zarządzania.

Wariant pierwszy

strefa I
Pierwsza propozycja strefy płatnego parkowania

W pierwszym wariancie strefa zostałaby rozszerzona o ulice: Wschodnią, Środkową, Gminną, Graniczną i Górną.

Granice strefy:

pl. Zamkowy, al. Solidarności, al. Tysiąclecia, ul. Lubomelska, ul. Wieniawska, ul. Lipowa, al. Piłsudskiego, ul. Dolna Panny Marii, ul. Górna, ul. Narutowicza, pl. Wolności, ul. Bernardyńska, ul. Żmigród, ul. Podwale

 

 

 

Cennik:

• za pierwszą godzinę – 3,00 zł
• za druga godzinę – 3,60 zł
• za trzecia godzinę – 4,30 zł
• za każdą następną – 3,00 zł
• bilet dobowy – 24 godz. – 20,00 zł
• abonament miesięczny – 200 zł
• abonament półroczny – 900 zł
• abonament roczny – 1600 zł

Wariant drugi

strefa II
Druga propozycja strefy płatnego parkowania rozszerzona o strefę zewnetrzną

W drugim wariancie powiększona Strefa Płatnego Parkowania miałaby granice oparte na: al. Solidarności, ul. Lubomelskiej, ul. Czechowskiej, ul. Leszczyńskiego, al. Długosza, ul. Łopacińskiego, ul. Radziszewskiego, ul. Akademickiej, ul. Raabego, ul. Obrońców Pokoju, ul. Lipowej, al. Piłsudskiego, rzece Bystrzycy, al. Unii Lubelskiej. Opłaty obowiązujące w strefie zewnętrznej pozostałyby identyczne z obecnie obowiązującymi. Natomiast pierwsza godzina parkowania w strefie centralnej byłaby o 1 zł droższa.

 

Opłaty:

za pierwszą godzinę
za druga godzinę
za trzecia godzinę
za każdą następną
bilet dobowy – 24 godz.
abonament miesięczny
abonament półroczny
abonament roczny

Strefa centralna

3,00 zł
3,60 zł
4,30 zł
3,00 zł
20,00 zł
200 zł
900 zł
1600 zł

Strefa zewnętrzna

2,00 zł
2,40 zł
2,80 zł
2,00 zł
15,00 zł
150 zł
750 zł
1300 zł

 

Uwagi i opinie na temat proponowanych przez miasto wariantów można zgłaszać na adres [email protected] do 10 czerwca.

fot. spottedlublin.pl

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Jeszcze drożej?! Przyjezdza ktos w odwiedziny i bedzie musial zaplacic jeszcze wiecej.. genialnie.