Lublin: Trwa pozimowe sprzątanie miasta

Sprzątanie miasta po zimie | fot. Miasto Lublin

Trwa pozimowe oczyszczanie ulic, chodników i ścieżek rowerowych na terenie Lublina. Zarząd Dróg i Mostów naprawia również dziury powstałe w jezdniach.

„Co roku w marcu rozpoczynamy porządki po zimie. Potrzeby są duże, dlatego wszystkie służby miejskie są w gotowości, liczymy także na pomoc ze strony mieszkańców. Zakładamy, że cała akcja oczyszczania ulic, chodników i miejsc zielonych zakończy się do 1 kwietnia” – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Porządki na ulicach i chodnikach

Zarząd Dróg i Mostów w pierwszej kolejności podejmuje prace porządkowe na ulicach w centrum, kolejno – głównych ciągach komunikacyjnych i na pozostałych ulicach. Podobnie jak w latach ubiegłych, pozimowe porządki polegają na oczyszczaniu nawierzchni jezdni, dróg rowerowych, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, a także opasek przykrawężnikowych.

„W ramach bieżących napraw nawierzchni usunięte zostały już ubytki o łącznej powierzchni ponad 10 tysięcy m2, koszty tych prac to ponad 500 tys. zł. Zużyto 475 ton materiałów, w tym 205 ton masy na zimno i 175 ton asfaltu lanego” – informuje biuro prasowe lubelskiego ratusza.

Zgodnie z zapisami umowy firmy mają obowiązek na bieżąco patrolować ulice i bez wezwania wypełniać ubytki, które stanowią niebezpieczeństwo w ruchu pojazdów oraz pieszych. Po wiosennym przeglądzie ulic, będą realizowane naprawy nawierzchni. W końcowym etapie planowane jest odnowienie oznakowania poziomego.

Na ten rok planowane są remonty dróg: ul. Zana, ul. Herberta, ul. Dunikowskiego (od ul. Herberta do ul. Mickiewicza), ul. Łęczyńska (od ul. Mełgiewskiej do ul. Kresowej), ul. Bema, ul. Dożynkowa (od al. Spółdzielczości Pracy do ul. Cynamonowej), ul. Arnsztajnowej, ul. Sempołowskiej, ul. Jana Lisa, ul. Nadrzeczna, ul. Słowackiego (od ul. Kraszewskiego do ul. Zemborzyckiej), ul. Młodej Polski, ul. Lipińskiego (od ul. Północnej do posesji nr 7), ul. Na Stoku, ul. Fantastyczna, ul. Zdrowa i ul. Jeziorańskiego. Odnowione zostaną także chodniki przy ul. Niepodległości (od posesji nr 2 do posesji nr 12), ul. Ściegiennego oraz ul. Heloizy.

Porządkowanie zieleni

Biuro Miejskiego Architekta Zieleni od 1 lutego zajmuje się utrzymaniem zieleni w pasach drogowych. W ramach wiosennych prac porządkowych zlecono porządkowanie trawników na ok. 50 ha (przy 40 ulicach).

Oczyszczanie terenów poza pasem drogowym

W stałym utrzymaniu Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin znajduje się około 240 ha zieleni. Są to tereny zielone poza pasem drogowym, miejskie parki i skwery. Trwają prace porządkowe polegające na zbieraniu zanieczyszczeń, w tym gabarytowych, gruzu, gałęzi, papierów, szkła i wygrabieniu zanieczyszczeń drobnych np. niedopałków papierosów i kapsli.

Porządek na przystankach

Pozimowe sprzątanie przystanków już trwa. W tym roku prace rozpoczęły się jeszcze w lutym. W pierwszej kolejności myte są wiaty w centrum miasta, a następnie te w rejonach peryferyjnych. Do tej pory udało się uprzątnąć (włącznie z umytymi wiatami) 77 przystanków. Prace te będą kontynuowane w zależności od czynników atmosferycznych.

Utrzymaniem czystości na 764 przystankach zajmuje się MPK Lublin. Każdego dnia zatrudnionych jest przy utrzymaniu czystości przystanków od 10 do 12 pracowników, którzy poruszają się sześcioma pojazdami.

Przystanki sprzątane są również w trybie interwencyjnym. W tym celu kilka lat temu MPK Lublin uruchomiło specjalny numer – 797 400 847, na który pasażerowie oraz kierowcy autobusów i trolejbusów mogą zgłaszać uwagi odnośnie czystości.

Średnio miesięcznie z przystanków wywożonych jest ponad 180 ton śmieci. Na przystankach znajdują się zwykle śmieci komunalne, ale pojawiają się także odpady wielkogabarytowe, takie jak opony, telewizory, części samochodowe, meble, gruz i odpady remontowe itp. W całym roku 2018 zostało wywiezionych z przystanków komunikacji miejskiej 2 428 ton odpadów.

Dzikie wysypiska

W 2019 roku Wydział Gospodarki Komunalnej uporządkował już 38 terenów na łączną kwotę blisko 60 tys. zł m. in. przy ulicach Wrońska, Przemysłowa, Nałęczowska, Ślężan, Smoluchowskiego, Stary Gaj, Sowińskiego, Krańcowa. Prace prowadzone są obecnie na 7 terenach m. in. przy ul. Głuskiej, Wyścigowej, Wądolnej, Agronomicznej, Głównej.

W 2018 roku uporządkowano 171 terenów na łączną kwotę blisko 540 tys. zł, m. in. przy ulicach Wołodyjowskiego, Północnej, Szafirowej, Generała Zajączka, Turystycznej, Budowlanej, Onyksowej, Łazienkowej, Wyzwolenia, Muzycznej, Szwejka, Radzyńskiej, Sławin, Snopkowskiej, Bronowickiej, Zawilcowej, Koło, Przeskok, Smoluchowskiego, Romera, Laury, Gdańskiej, Wrzosowej, Wrońskiej, Krokusowej, Kąpielowej, Wyżynnej, Berylowej, Nałęczowskiej, Granitowej, Królowej Bony, Zemborzyckiej.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.